BDP'ye 'o. çocuğu' demeye dava yok

BDP'ye 'o. çocuğu' demeye dava yok
BDP'ye 'o. çocuğu' demeye dava yok
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Geçen yıl 23 Nisan kutlamalarını boykot eden BDP ’lilere, twitter’daki hesabında ‘o... çocukları’ diye hakaret eden müzik yapımcısı Erol Köse hakkında Çağdaş Hukukçular Derneği’ ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama ve hakaret’ten suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Başsavcılığı, BDP’nin ‘hükmi bir şahsiyet’ olduğunu, hakaret suçunun mağdurununsa ‘özel şahıs’ olması gerektiği belirterek, takipsizlik kararı vermişti. ÇHD Ankara Şubesi ise “Şüpheli, BDP’lilere yönelik bu hakareti ile açıkça BDP’ye oy veren halkın bir kesimini aşağılamış, kin ve düşmanlığa sevk etmiştir. BDP bir siyasi partidir. Bu kararı alan da yöneticileridir ve suçun mağdurudur” diyerek takipsizlik kararına itiraz etti. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi ise savcılığın takipsizlik kararında vurguladığı gerekçeleri hukuka uygun bularak itirazı reddetti.


  http://www.radikal.com.tr/1130660113066010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - nb1982

  Ben Kürdüm, insanım, oy kullanmaya başladığımdan beri oyumu Barış ve Demokrasi Partisi'ne verdim, BDP benim temsiliyetim, hem de Türkiye bataklığında bir lotus gibi... Partime küfür edeni, aynı zamanda bir Alevi, bir Kızılbaş olarak, o ULU DİVANa havale ediyorum, o küfürü ve küfürbazı allayıp pullayıp aklayan yargıyı da...

  eee biz o zaman butun devlet kurumlarina sovelim - erkann34

  eee ne duruyoruz, hadi bitin devlet kurumlarini, basta bu karari verenleri siradan gecirelim; ne de olsa tamami kurumsal yapi, sahsi bir hakarete tabi olmayacak.

  BDP KÜRT OLDUĞU İÇİNDİR - pispor

  ya o kadar cesareti varsa birde MHP söylesin ya bu Erol Köse veya söyledi diyelim o zaman hangi mahkeme cesaretle bunun bir suç olmadığını söyleyip takipsizlik kararı verebilir haydi hodri meydan.

  Bir partiye - anaximenes

  ve elbette üyelerine suç duyurusunda söz konusu olan ifadeyi kullanarak hakaret eden malum şahıs, gerçekte kendi kalibresini beyan ettiğinden ve dolayısıyla kendi cezasını kendi verdiğinden dava açmaya gerek yoktur, değmez..

  Serbest Atis! - user1107643

  Demek ki Allah disinda her seye küfür etmek serbest! Fazil Say olayi ve bu olaydan cikardigim sonuc bu benim. O sebepten bu cikarimin bir sonucu olarak bu kararlari veren Türk adaletini "cani gönülden" selamliyor, onu "kucakliyor" ve "öpüyorum".

  AKP'ye hakaret ederseniz ceza aliyorsunuz ama! - comptrol

  Yazar Ahmet Akgul, kitabinda AKP'ye hakaret ettigi icin, AKP'nin baskani Erdogan'a hakaret etmis gibi ceza almisti. Buyrun karar( ya da google'layin ve okuyun): "Her ne kadar sanık Akgül hakkında kitap içeriğinde tüzel kişi olan AK Parti’nin tüzel kişiliğini hedef alan hakaret niteliğinde kabul edilebilecek içeriklere yer verdiği, bu nedenle AK Parti tüzel kişiliğine yönelik hakaret suçunu işlediği iddia edilmiş ise de Türk Ceza Kanunu bağlamında tüzel kişiliğe yönelik hakaret suçunun işlenemeyeceği, tüzel kişinin mağdur sıfatında olamayacağı, bu sıfatın ancak gerçek kişiler tarafından kullanılabileceği, bu bağlamda AK Parti Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret kapsamı içerisinde değerlendirilmesi gerektiği anlaşıldığından AK Parti açısından hakaret suçu unsurlarının oluşmadığı anlaşılmıştır"

  çifte standartın dibi - sistemsavar

  fazıl say'ın muğlak olan allahçılar hakkında yavşak demesine 10 ay, milyonlarca oy almış bir partiye o.ç tanımlamasına ise takipsizlik. olur böyle şeyler bu ülkede