Bebeğini döverek öldürdü

Bebeğini döverek öldürdü
Bebeğini döverek öldürdü

Yeter Çalık, komşularınca dövüldü. Emre Can, hayata döndürülmeye çalışılırken bebek ambulansı hastane önünde bekledi. FOTOĞRAFLAR: ELVAN EZBER

Sarhoş baba, 13 günlük bebeği ağladığı için dövmeye başladı. Kocasını engelleyemeyen yürüme engelli annenin çığlıklarını duyan komşular eve girdiğinde çok geçti
Haber: TUFAN HAMARAT / Arşivi

İZMİR - Evinde içki içen baba 13 günlük oğlunu ağladığı için döverek öldürdü. Yürüme engelli anne sarhoş kocasına engel olamazken çığlıklar atarak komşularından yardım istiyordu.
Önceki gece saat 23.30 sıralarında Cumhuriyet Mahallesi 6626 sokak, 76 numaralı evde inşaatlarda boya işleri yapan ancak bir süredir işsiz olan 39 yaşındaki Yeter Çalık votka içiyordu. Evde bir yıl önce evlendiği yürüme engelli eşi 26 yaşındaki Arzu Çalık ve 13 günlük olan bebekleri Emre Can Çalık vardı. Anne Arzu Çalık, bebeğinin altını değiştiriyordu.
Bu sırada Emre Can ağlamaya başlayınca Yeter Çalık yanlarına geldi ve Emre Can’a 5-6 kez vurdu. Bebeğin ağlamasına sinirlenen baba, daha sonra Emre Can’ı annesinin elinden alarak koltuğa fırlattı. Kocasına engel olamayan anne Arzu Çalık çığlıklar atarak komşularından yardım istedi.

Hastaneye kaldırıldı
Sokakta bulunan gençler Arzu Çalık’ın çığlıkları üzerine  eve girdiklerinde küçük Emre Can’ı yüzü kanlar içinde yerde hareketsiz yatarken gördü, bir battaniyenin içine koyarak evden çıkarıp ve taksiyle hastaneye kaldırdılar. Bebeğin hastaneye gelirken duran kalbini yeniden çalıştırmak için Acil Servis’te görevli doktorlar seferber oldu. Bebeğin yeniden hayata döndürülüp, İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmesi için yenidoğan bebek ambulansı hastane önünde hazır bekletildi.
Ancak yapılan kalp masajına rağmen minik bebeğin kalbi çalıştırılamadı. Emre Can yaşamını yitirdi.
Polis tarafından gözaltına alınıp Örnekköy Polis Merkezi’ne götürülen Yeter Çalık’ın evini yakmak, darp, saldırgan sarhoşluk gibi suçlardan poliste 16 ayrı kaydının bulunduğu da ortaya çıktı. Teslim edildiği Cinayet Büro Amirliği ekiplerince sağlık raporu alınan Yeter Çalık’ın 175 promil alkollü olduğu belirlendi.
Kendisine soru soran gazetecilere küfür edip tepki gösteren Yeter Çalık, “Ben kimseyi dövmedim. Arkadaşlar beni dövdü. Neden pişman olayım, ben bir şey yapmadım ki” diyerek suçlamaları kabul etmedi.

‘Üç günlükken de dövdü’
Anne Çalık ise olay günü yaşadıklarını anlattıktan sonra Emre Can’ın üç günlükken bile dayak yediğini şöyle anlatıyordu: “Alkollüyken, 3 günlük  Emre Can’a ağladığı için tokat attı. Bebeğin yüzü şişti, tedavi ettirdik. Birkaç gün önce bir kavgadan dolayı para cezası geldi, morali bozulmuştu.” Yakınları, Yeter Çalık’ın evini yakmasından dolayı cezaevine girdiğini, anne ve babasını da dövdüğünü öne sürdü. (dha)