Bebek doğmak zorunda...

Bebek doğmak zorunda...
Bebek doğmak zorunda...

Avukatı yaşadığı olaylar nedeniyle ruh sağlığı bozulan Yıldırım'ın Adli Tıp'a sevk edilmesini istedi.

Tecavüzle suçladığı kişinin kafasını kesen Nevin Yıldırım'ın "Ölürüm de doğurmam" dediği bebeği doğurmak zorunda olduğu kesinleşti. Peki ya sonrası?
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Isparta’da kendisine tecavüz ettiğini iddia ederek Nurettin Gider’i tüfekle vurup ardından kafasını keserek köy meydanına atan Nevin Yıldırım’ın 29 haftalık hamile olduğu için kürtaj yaptıramayacağı ortaya çıktı. Türk Ceza Kanunu’na göre, bir suç sonucu hamile kalan kadın 20 haftaya kadar kürtaj olabiliyor. “Çocuğu ölürüm de doğurmam” diyen Nevin Yıldırım’ın durumu yeni bir tartışmanın odağı oldu.
Avukat Seda Akço’ya göre bu aşamadan sonra kürtajı tartışmaktan çok Yıldırım’a nasıl destek verileceği konusu tartışılmalı. Prof. Dr. Gülsel Öztunalı da bebeği istemediğini belirten annenin kendine zarar vermemesi için gözetim altında tutulması gerektiğini söyledi. Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka Köyü’nde evli ve 2 çocuk annesi 26 yaşındaki Nevin Yıldırım, kendisine silah zoruyla tecavüz ettiğini ileri sürdüğü 35 yaşındaki Nurettin Gider’i 28 Ağustos’ta tüfekle vurdu. Kafasını da bir çuvala koyarak köy meydanına attı. Ardından da “Arkamdan konuşmayın. Namusumla oynamayın. İşte namusumla oynayanın kellesi” diye bağırdı. Yıldırım, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. 5 aylık hamile olan Yıldırım’ın avukatı, TCK’nın 99. maddesinde yer alan ‘bir suç sonucu hamile kalınması için 20 haftaya kadar kürtaj hakkı’ndan yararlanmak istediğini belirtti. Mahkeme Yıldırım’ın hamilelik süresinin tespiti için hastenaye sevk etti. Sonuç, mahkemeye gönderildi ve Yıldırım’ın 29 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı.

Ya öl ya çaresiz kal
Yıldırım, mahkemedeki ifadesinde “Ölürüm de bu çocuğu doğurmam” demişti. Çocuk hakları konusunda uzman avukat Seda Akço’ya göre, kürtaj meselesini tartışmanın bir anlamı yok: “Yasa açık. 20 haftadan sonra kürtaj yapılırsa ‘adam öldürme’ suçuna giriyor. Tıbben 20 hafta sonrası anne ve bebek için riskli olduğu için bu karar alınmış. Kürtajın dışındaki sebepleri konuşuyor olmamız gerekiyor. Annenin öncelikle bu süreçte çok iyi bir psikolojik destek alması gerekiyor. Ondan sonra da doğum sonrasında çocuk ve anneye verilecek hizmetlere bakmak gerekiyor. Evlat edindirilmesi, psikososyal destek alması gerekir. Bakılamayan çocuklara neden düzgün bir bakım hizmeti verilemiyor, bunu sorgulamalıyız. Bu anne adayına neden düzgün bir destek veremiyoruz? Bu kadın tecavüze uğramış, 29 hafta süresince bununla ilgili bir destek alamıyor olması büyük bir sorun. Mesele kadını bu çaresizlik içinde bırakmak. ‘Ya öl, ya çaresiz kal’ deniliyor.”

‘Önlem alınması gerek’ KADER üyesi avukat Ayten Ağırdemir de “Çok kritik bir durum” dedi, “Çocuğu doğurmama hakkını mı savunacağız, yoksa 7 aylık çocuğun hakkını mı savunacağız? Doğurduktan sonra bakmama durumunda SHÇEK çocuğa bakar. Ancak bu kurumlara giden çocukların hikâyelerini de biliyoruz. Bir çocuğu bu duruma düşürmek hiç adil değil. ‘Doğursun’ ya da ‘doğurmasın’ dediğinde bedelini biz ödemeyeceğiz, kadın ödeyecek.”
Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi Derneği üyesi Prof. Dr. Gülser Öztunalı Kayır da Yıldırım’ın sürekli gözetim altında tutulması gerektiğini vurguladı: “Bir planlama yapılarak Yıldırım koruma altına alınmalı. Yaşadığı travma sonrasında çocuğu doğurmak istemiyor ve bu nedenle canına kastedebilir. Önlem alınması gerekiyor.”

Bir de miras hukuku işin içine girecek!
Nevin Yıldırım’ın avukatı Halil Hilmi Tütüncü, Yıldırım’ın yaşadığı olaylar nedeniyle ruh sağlığının bozulduğunu belirterek mahkemeden Adli Tıp Kurumu’na sevkini talep etti. Yıldırım şimdi bu kuruma sevkini bekliyor.
Avukat Hilmi Tütüncü ayrıca Yıldırım’ın karnındaki çocuğun babasının belirlenmesi için Nurettin Gider’den DNA örnekleri alındığını, örneklerin çocuk dünyaya geldikten sonra karşılaştırılacağını belirtti.
Soruşturma ile ilgili iddianamenin hazırlanabilmesi için ayrıca Nurettin Gider’in başının öldürüldükten önce mi, sonra mı kesildiğinin belirlenmesi gerekiyor. Bununla da ilgili Adli Tıp Kurumu’nun raporu bekleniyor. DNA testi sonrasında bebeğin Gider’den olduğunun kesinleşmesi halinde anne-bebek ve kafası kesilen Gider’in yakınları miras hukukuyla ilgili olarak da birbirine bağlanacak.


  http://www.radikal.com.tr/109959910995995

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tecavüz en ağır travmadır. - Su Cemre Sim

  Kimden gelirse gelsin cinsel taciz,tecavüz bir insan için en ağır travmadır.Bütün insanlık değerleri altüst olur tecavüze uğrayan insanın.Tecavüzcünün bir parçasının mağdur tarafından taşınması çok zordur.Ancak,o çocuğun bedeni ve ruhu annenin de bedeninin bir parçasıdır.TECAVÜZE UĞRAYAN KADIN,AŞAĞILANMAMALI,ELİNDEN TUTULMALI,YOL GÖSTERİLMELİ.TECAVÜZDEN HEMEN SONRA HEKİME BAŞVURULMASI DURUMUNDA,GEBE KALMA ENGELLENEBİLİR.Devlet kanunlarla korumalı,tecavüze uğrayan kadının derhal ücretsiz bakım ve tedavisini üstlenmeli.Bu bebek doğacak,artık onun öldürülüp öldürülmeyeceğini tartışmayalım.

  Nazim Hikmet. BERKLEY - Kadir Erzurum

  Ben bu olaya sahsi olarak toplum baskissinin ne derecede agir oldugunu görmek acisindan bakiyorum. Kadin degil, aslinda Toplum bu cocugu istemiyor.Kadin bunun inaniyorumki cok iyi farkinda. Düsünebiliyormusunuz? Dayatilan bu..Ya namusun yada cocugun… Ikiside olurmu? Kisa bir zaman once bir asker INTIHAR etmisti, komutaninin kendisine” Pic” dedigi icin Hatirliyormusunuz… Bizdeki Namus anlayisi iki bacak arasidir….ama kimseler düsünmezki kendileri nereden cikmistir.

  Kafası,kolu,bacağı kopartılarak öldürülecek olan kim? - Su Cemre Sim

  Hiçbir günahı olmayan minicik bir bebeğin;hangi nedenle olursa olsun kafasını kopartarak,kolunu keserek,gözünü çıkartarak,zehirleyerek öldürmek nasıl haklı olabilir?Bir hekimden nasıl böyle bir görev istenebilir?Bir kadın nasıl olur da,hangi nedenle olursa olsun; bir haklı savunma(Nefsi müdafaa),zorda kalma hali olmadan çocuğunu düşürtmeye,öldürmeye zorlanabilir?Kadın kendisine yapılan tecavüzü şikayet edemiyor,şikayet edebilse tecavüzcü hak ettiği cezayı yiyecek belki.Şimdi de namusu kurtulmadı,bir sürü çocuk annesiz kaldı,ölene kadar bu olaydan utanacak.Bence önce ilkel zihniyetimiz küretaj edilmeli,kafası kolu kırılarak,aşağılanarak,değersizleştirilerek.Yoksa herkes kendine göre nedenler yüzünden minicik bebeği,çaresiz bırakılmış anneyi öldürmeye devam edecek.

  KADINA DA YAZIK; KADININI KORUYAMAYAN TOPLUMA DA, ÇOCUĞA DA YAZIK - Germiyen

  Kürtaja evet desen kadının da hayatı kararıyor. Çocuk dünyaya gelse yazık gelmese gene yazık...

  Geriye doğru 50 nesil gidildiğinde soyunda tecavüz ürünü bir ataya sahip olayan kaç kişi vardır? - dribrahimdilek

  28 haftalık doğmak zorunda kalan bir bebeğin yaşama şansının azımsanamayacak kadar yüksek olduğu bir teknolojik çağda yaşıyoruz. Söz konusu şahsın gebeliği 29 haftalık. Gelin annenin bu bebeği 1 saat sonra doğurduğunu düşünelim. 1 saat sonra annenin bu bebeği öldürme hakkı var mıdır? Anneye ''bebeği öldürmende ben şahsen ahlaki; dini ve bilimsel sakınca görmüyorum; hatta senin psikolojine iyi gelecek'' deme hakkı herhangi bir insanda var mıdır? Medyanın ve malesef hekim camiasının bu olayı tartışma şekli mide bulandırıcı. Unutmayın ki tarih boyunca savaşlar işgaller tecavüzler zulümler kol gezmiş dünyada. Yeterince geriye gidildiğinde (40-50 kuşağa kadar) soyunda bir tecavüz ürünü atası olmayan kaç kişi vardır dünyada. ''Çocuk doğar; devlete ait bir hastane ya da üniversitenin yenidoğan kliniğinde 3 ay bakılır. (anne arzu ederse süt verir arzu etmez ise vermez) Sonra yüce devletimiz necip Türk Milleti'nin vergileri ile evladımızı yetiştirir. Hatta yüce gönüllü evlat hasretinde bir aile bu bebeği evlat edinir. Gün gelir bir bilim adamı bir gazeteci bir öğretmen bir hukukçu hatta reisi cumhur dahi olabilir. Bütün bunlara erişebilme hakı ve şansı da benim iki evladımdan birininkine yakın ihtimalde olur. (Yüce rabbime insan neslinin aynaya baktığında yüreklerindeki akı ve karayı da görebilmelerini imkanlı kılması için dua ediyorum )