Bebek kongresi tarihe geçti

İstanbul'da dün sona eren 'Yardımla Üreme Teknikleri ve Üreme Genetiği Kongresi' son yıllarda en fazla tartışmanın yapıldığı kongre olarak kayıtlara geçti.

İSTANBUL - İstanbul'da dün sona eren 'Yardımla Üreme Teknikleri ve Üreme Genetiği Kongresi' son yıllarda en fazla tartışmanın yapıldığı kongre olarak kayıtlara geçti.
Son gün yapılan 'kök hücreyle' ilgili oturuma, koyun Dolly'yi kopyalayan ekipte yer alan Prof Dr. Alison Murdog katıldı. Güney Kore'deki bilim adamlarıyla aynı dönemde insan deri hücresinden kök hücre elde ettiklerini söyleyen Murdog, "Önemli olan bu bilimsel çalışmayı önce kimin yaptığı değil. Birbirimizle yarışmıyoruz. Hepimiz insanlığın yararına çalışıyoruz. Tüp bebek merkezleri ve bilim adamları işbirliği içinde çalışmalı. Altyapı oluşturulursa her ülkede çalışma yapabiliriz" dedi. Deri hücresinden elde edilen kök hücrede etik sorunların daha az olduğunu belirten Murdog, "Embriyondan geliştirilen kök hücrede, embriyon hakları devreye giriyor. Çünkü embryo, anne ve babadan alınan hücrelerle oluşturuluyor" dedi.
Kongre başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan ise kongreyi şöyle değerlendirdi: "Kongrede insan hayatını, dünyanın sosyal, etik ve ekonomik yapısını değiştirebilecek birçok konu tartışıldı. Beklentilerimizin üzerinde bir kongre oldu. Kongrede 50'nin üzerinde ülkeden 200'e yakın tanınmış bilim adamı çalışmalarını sundu. Tebliğ sunan bilim adamı sayısı 500. Kongre, katılımcılarca bilimsel program olarak son dört yılın en yüksek seviyede bilimsel tartışmanın yapıldığı kongre olarak kabul edildi."