Bebek yanlış teşhis kurbanı

Üç buçuk aylık hamile 25 yaşındaki Döndü Dirbişoğlu'nun bebeği yanlış teşhis kurbanı oldu. Ultrasonda 'öldüğü' teşhisi konulan bebeğini düşürmesi için günlerce ilaç verilen Diribaşoğlu'nun sonraki muayenesinde ise bebeğinin yaşadığı ortaya çıktı.

İZMİR - Üç buçuk aylık hamile 25 yaşındaki Döndü Dirbişoğlu'nun bebeği yanlış teşhis kurbanı oldu. Ultrasonda 'öldüğü' teşhisi konulan bebeğini düşürmesi için günlerce ilaç verilen Diribaşoğlu'nun sonraki muayenesinde ise bebeğinin yaşadığı ortaya çıktı. 'Bebek sakat doğar' korkusuyla ilaca devam etmesi istenen Dirbişoğlu, düşük yapıp çok istediği bebeğini yitirdi.
İzmir'in Buca ilçesi Kaynaklar Beldesi'nde çiftçilik yapan ve iki kızları bulunan Döndü ve Kemal Dirbişoğlu çifti, erkek olması dileğiyle
üçüncü çocuk istedi. Dirbişoğlu bir ay önce iki aylık hamile olduğu müjdesini aldı.
Dirbişoğlu, rutin kontrol için 27 Ocak'ta eşiyle birlikte hastaneye başvurdu. İddiaya göre, genç kadına yapılan ultrason muayenesinde, bebeğin öldüğü belirlendi. Hastaneye yatırılan Dirbişoğlu'na, düşük yapması için yedi gün ilaç verildi. Ancak bu süreçte düşük gelişmedi.
'Nasıl öldü derler?'
3 Şubat'ta yeniden ultrason muayenesinde bebeğinin yaşadığı ortaya çıkan Döndü Dirbişoğlu, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Muayeneyi yapan, 'nasıl bu bebeğe öldü derler' dedi. Ancak ardından da 'ilaç verdik, bebek sakat olur', diyerek ilaca devam ettiler. İki gün sonra düşük oldu, aynı gece kürtaj yaptılar. Bebeğimin nasıl öldüğünü sordum, kız mı erkek mi diye sordum, söylemediler." Ölen bebeğin erkek olduğu öğrenildi.
Dr. Hayri Ekrem Üstündağ Doğum Hastanesi Başhekimi Abdullah Taşyurt, her tanıda da yanılma payı olabileceğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7382547382540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.