Bebekken HIV'li kan verilen Yiğit O. ilk kez konuştu: Asla aşık olmayacağım!

Bebekken HIV'li kan verilen Yiğit O. ilk kez konuştu: Asla aşık olmayacağım!
Bebekken HIV'li kan verilen Yiğit O. ilk kez konuştu: Asla aşık olmayacağım!
Henüz 30 günlük bebekken Kızılay'da verilen HIV'li kan nedeniyle hayatı kâbusa dönen Yiğit O. bugün artık 19 yaşında. Yiğit, "Keşke o kan verilmeseydi. O zaman her şey bambaşka olurdu. Asla âşık olmayacağım. Bir çocuğum olmasını isterdim" dedi.

RADİKAL - Henüz bebekken Kızılay’dan verilen kan yüzünden HIV virüsü kapan 19 yaşındaki Yiğit O. suskunluğunu ‘Benden Öyküler’ isimli kitabıyla bozacak. Yiğit O. yıllardır verdiği mücadeleyi, yalnızlığa mahkûm edilişini ve hayallerini Habertürk gazetesinden Melis Apaydın İde'ye anlattı.

1996’da erken doğumla dünyaya geldiğini ve kuvözdeki 30. gününde trombosit ihtiyacı için Kızılay’dan HIV’li kan verildiğini belirten Yiğit O., “Trombositini aldıkları kişi Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne sık sık kan bağışı yapan biri olduğundan Kızılay tahlil yapmaya gerek görmemiş. Hayata gelişimin 30. gününde bana o kanın verilmemesini isterdim. Belki o zaman her şey bambaşka olurdu. İnsanlara bu kadar kırılmaz, bu kadar yalnız kalmazdım” dedi.

HIV pozitif olduğu anlaşılınca anne ve babasının Kızılay’a açtıkları davayı 1997’de kazandıklarını, Sağlık Bakanlığı’na açılan davanın ise kendisi 15 yaşına geldiğinde sonuçlandığını söyleyen Yiğit O., “2011’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 378 bin Euro tazminat belirleyip tedavimin ömür boyu devlet tarafından bedava sağlanmasına hükmetti. Ama yaşananların bende bıraktığı yarayı tedavi etmek ne yazık ki bu kadar kolay olmadı. Tedavim hâlâ da devam ediyor” dedi. Ege Üniversitesi öncülüğünde diğer HIV pozitif kişilerle buluştuklarını belirten Yiğit O., psikolojik destek aldığını, kendisine sürekli yardımcı olan yaşam koçu olduğunu ifade etti.

‘İNSANLARDAN KAÇIYORUM’

“Yaşadıklarıma insanların verdikleri tepkiler HIV pozitif olmaktan çok daha zordu” diyen Yiğit O. şöyle devam etti: “HIV’le yaşayabileceğimi kabullendim. Bende asıl travmayı insanlar yarattı. Okul yıllarımda hep dışlandım. Kimse benimle arkadaşlık etmek istemedi. Bana her an onlara hastalık bulaştırabilecek biri gözüyle baktılar. Bir türlü onlara kendimi anlatamadım ve küstüm. Artık ben de kimseyi istemiyorum. İnsanlardan kaçıyorum.”

İlkokula başladığında basında çıkan haberlerden dolayı herkesin kendisini tanıdığını belirten Yiğit, “Arkadaşlarımın velileri beni okuldan göndermek için imza topladılar. Çocuklarını okula yollamayanlar bile oldu. Hastalığımın yan yana durarak bulaşacağını zannediyorlardı. Öyle olmadığını anlamadılar. Bu yüzden okul değiştirmek zorunda kaldım. Lise yıllarında dışlama daha da acımasızlaştı. Hiç arkadaşım olmadı. Liseyi yeni bitirdim. Fakat üniversiteye gitmekten korkuyorum. Yine aynı şeyleri yaşayacak olmak beni korkutuyor. Tüm bunlara rağmen en büyük hayalim gazeteci olmak” dedi.

HIV pozitif birinin aşk hikâyesini anlatan ‘İncir Reçeli’ filmini izledikten sonra âşık olmakla ilgili çok düşündüğünü belirten Yiğit O., “Asla âşık olmayacağım. Çünkü üzüleceğimi, kırılacağımı biliyorum. Belki bir gün yurtdışına gidip beni bilmeyen, tanımayan, olduğum gibi kabullenen biriyle tanışırım. Bir çocuğum olmasını isterdim” dedi.

‘KİTABIMLA YANIT VERECEĞİM’

Hayatını anlatan bir kitap yazmaya başladığını belirten Yiğit O., “İsmi ‘Benden Öyküler’ olacak. Uzun zamandır günlük olarak notlar alıyorum. Bunları derleyip toparlamayı planlıyorum. Henüz başlangıç aşamasındayım. Beni yaralayanların hepsine bu kitapla yanıt vereceğim. Kitabımın ilk cümlesi; ‘Beni anlayın’ olacak” diye konuştu. (Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/149286614928662

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ben de HIV ile yaşıyorum, bir çok arkadaşım gibi - user1141331

  HIV'in bu kadar dramatize edilmesinin kimseye yararı yok... Hatta zararı var... Medya dilinden ve sunuş şeklinden hep üzüntü duyduk... Ne olur anlayın artık... HIV'in böyle sunulması önyargıları arttırır, bu nedenle teste gitmeyi engeller ve belki hayat kayıplarına neden olur... Ne olur büyük bir gazete sorumluluğunu doğru kullanın... Hadi biz de konuşalım isterseniz, benle de roportaj yapın... Ama ben size gözyaşları veremeyeceğim, hayata küsme gibi bir imaj çizemeyeceğim... Bu nedenle belki haberiniz, dram içiren bir haber kadar okunmayacak ama size gerçekleri söyleyeceğim... Aşık olmada, çocuk yapmada, insan olmakla ilgili hiç bir şeyi engellemiyor HIV... Hala duygularım var, hala sevebiliyor ve sevilebiliyor, evlenebiliyor ve sağlıklı çocuklara sahip olabiliyorum... Dinlemek ve yayımlamak ister misiniz?????

  Yine bir medya hatası ve gereksiz dramatize-Ben de HIV ile yaşıyorum - user1141331

  Sevgili Radikal.... Neredeyse seni her gün okurum... Ve hatta Türkiye'de kalan tek tük beğendiğim gazetelerden birisin... Ama bu hatayı senden beklemezdim... Araştırma yapmadan, teyid etmeden haber yapılır mı? Niye aşık olmasın, niye çocuğu olmasın HIV ile yaşayan birinin???? Çok büyük hatalarla dolu ve ayrımcılığı ve önyargıları besleyen bir haber olduğuunun farkında değil misiniz? Ve böyle yaparak bir çok kişinin ölmesine, intihar etmesine ve hayata küsmesine neden olduğunuzun belli ki farkında değilsiniz... Siz milyonlara ulaşan bir güce sahipsiniz, bu gücü ne olur olumlu kullanın... Yetmez mi bizim bu tür dramatize haberlerden, önyargıları besleyen haberlerden çektiğimiz... Önyargılar nedeniyle insanlar test yaptırmıyorlar, çekiniyorlar ve hayata küsüp, belki de hayatlarını kaybediyorlar... Ne olur yapmayın!!! Allah aşkına veya değerli gördüğünüz her şey aşkına!!!