Bebekler artık ölmesin

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan Sağlık Raporu'nda Türkiye bebek ölümlerinde 30 ülke arasında birinci sırada yer alıyor.

ANKARA/İSTANBUL - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan Sağlık Raporu'nda Türkiye bebek ölümlerinde 30 ülke arasında birinci sırada yer alıyor.
OECD'ye üye 30 ülkenin 1960-2003 yılları arasındaki sağlık verilerini içeren raporda, Türkiye bebek ölümleri alanında ilk sırada yer aldı. Raporda Türkiye'de doğan bin bebekten 29'unun hayatını kaybettiği belirtilirken, ikinci binde 20.1 ölümle Meksika oldu. Bebek ölümlerinde üçüncü sırayı ise binde 7.9'la Slovakya Cumhuriyeti aldı. Raporla, Türkiye'nin birinciliğinin 43 yıllık süre zarfında değişmediği ortaya çıkarken, 1960'da binde 89.5 olarak gerçekleşen ölümler, 43 yılın ardından 2003'te yüzde 84.7 oranında azaldı.
Buna karşılık, 1960'da Türkiye'nin ardından binde 77.5 ile ikinci sırada yer alan Portekiz, 2003'te bu rakamı yüzde 94.7 oranında düşürerek, binde 4.1'e çekmeyi başardı. Bebek ölümlerinin en az yaşandığı ülke, binde 2.4 ile İzlanda oldu. OECD raporunu yorumlayan UNICEF Türkiye Temsilciliği Sağlık Bölümü'nden Sumru Kutlu, Türkiye için bebek ölümlerinin öngörülenden daha da düştüğünü belirterek, 1998'de bebek ölüm hızı 42 olmasına karşın şu anda 29'a kadar gerilediğini ve bunun başarı olduğunu söyledi. Türkiye'de bölgelerarası gelişmişlik farkının bebek ölüm hızını etkilediğini vurgulayan Kutlu, diğer etkenleri ise şöyle anlattı: "Bebeğin evde doğması, anne sütünden mahrum olması, aşılarının yapılmaması gibi faktörler beraberinde ölüm getirebiliyor. Türkiye'de bebekler genellikle ilk bir haftada ölüyor. Bunun da nedeni hamile annelerin doktora gitmemeleri."
Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Metin Bakkalcı ise tıp açısından bebek ölümlerinin 'önlenebilir ölümler' kapsamına girdiğini vurgulayarak "Eğitimli annelerin bebeklerinin ölüm hızıyla, eğitimsiz annelerin bebek ölüm hızı aynı değil. Hekime bir kere ulaşabilenle dokuz kere ulaşabilen arasında ciddi farklar var. Gerçekten, içtenlikle ölümlerin azaltılması isteniyorsa, basit önlemlerle bu yapılabilir" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7500737500730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.