'Bebekleri katil yetiştiriyorlar'

Hrant Dink'in eşi Rakel Dink açıklamasında, "Karanlık dediğim belirsiz birileri değil. Bu karanlığın parçalarını Valilik'te, Jandarma'da, Silahlı Kuvvetler'de, MİT'te, Emniyet'te, hükümette, muhalefette bulabilirsiniz. Durmadan düşman yaratıp bebekleri katil yetiştiriyorlar" dedi. Dink'in kardeşi Orhan Dink umudunu dile getirdi: "Bu dava gerçeklerin ortaya çıkması halinde Türkiye için dönüm noktası olacaktır."

Beşiktaş'ta 'barış güvercini' için haykırdılar: Adalet istiyoruz

'Terör' suçuyla yargılanıyorlar

'Burada doğduk, burada öleceğiz'
İSTANBUL- Dink'in kardeşi Orhan Dink yaptığı açıklamada, "Bu dava sonucunda kazanan veya kaybeden Türkiye olacaktır" mesajı verdi. Dink'in eşi Rakel Dink de Radikal'e gönderdiği açıklamasında, "Durmadan bebekleri katil yetiştiriyorlar" dedi.
Orhan Dink'in açıklaması: "Abimin öldürülmesinin üzerinden geçen zaman içinde, insanlar bizim korkup bu ülkeyi terk edip gitmemizi beklediler. Birileri düşünmekle de yetinmeyip, kaçmamız için ellerinden geleni yaptılar. Ancak bir şeyi anlayamadılar, algılayamadılar. Bu topraklarda yaşayan herkes gibi biz de bu topraklarda doğduk büyüdük, kaderimiz ve umutlarımızı bu toprakların insanlarıyla harmanladık, yani kısaca bura da doğduk, burada da öleceğiz. Hrant her türlü imkâna sahipken, bu ülkeyi terk etmedi, dostlarını yalnız bırakmadı. Bize de düşen budur. Bu davada, gerçeklerin ortaya çıkarılması halinde Türkiye için bir dönüm noktası olacaktır. Hukuk, bir Ermeni vatandaşının yaşama hakkını elinden alan, bir hâkimi kendi makamında katledebilecek kadar cüretkâr bu güce karşı ne yapacaktır? Bu dava sonucunda kazanan veya kaybeden Türkiye olacaktır."
Rakel Dink'in açıklaması: " Şimdiye kadarki yaşamımızda Ermeniyiz diye ya horlandık ya hakarete uğradık, veya Ermeni kelimesini küfür olarak duyduk. Bunları gazetelerde, televizyonlarda, nüfus dairelerinde memurlardan en yetkili ağızlara kadar her yerde işittik, işitiyoruz. Bazen bu ülkenin vatandaşı değilmişiz gibi, sanki başka yerden göç etmişiz gibi davranıldı. Bunların hepsi halen yapılmakta ve bu yapılanma, bu anlayış, bu karanlık, bebeklerden katil yaratmaya devam etmekte. ... Karanlık dediğim belirsiz birileri değil. Bu karanlığın parçalarını Valilik'te, Jandarma'da, Silahlı Kuvvetler'de, MİT'te, Emniyet'te, Hükümet'te, Muhalefet'te, Meclis'de olmayan partilerde, hatta basında ve sivil toplum kuruluşlarında bulabilirsiniz. Bunlar adı sanı belli insanlar, görevleri belli insanlar. Durmadan düşman yaratıp bebekleri katil yetiştiriyorlar ve bunu Türkiye'ye hizmet diye yapıyorlar.
Bunları Agos'un önünde Sabiha Gökçen haberinden sonra ve eşimin mahkemelerinin önünde de gördük. Ama nedense adalet ya da hukuk onlara ulaşmıyor, ulaşmak istemiyor. Çünkü biraz ileri giderse kendisinin içinde de bunlardan olduğunu görecek."