Bebeklerin katili bakteri

Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Servisi'nde ölen bebek sayısı yediye çıktı. Başhekim Armağan Altun, "Ölümlerin nedeni bakteriyel enfeksiyon" dedi. Adli Tıp'ın ilk bulguları da aynı doğrultuda.

EDİRNE - Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Servisi'nde iki günde peş peşe ölen altı bebeğe, dün bir yenisi eklendi. Başhekim Doç. Dr. Armağan Altun, bebek ölümlerinin bakteriyel enfeksiyondan kaynaklandığı, bakterinin servise giriş nedenini araştırdıklarını söyledi.
Altun dün, bebek ölümlerine ilişkin iki basın toplantısı düzenledi. İlk açıklamasında, hastanenin yenidoğan ünitesi dışındaki hiçbir bölümünde bu tür sıkıntı yaşanmadığını ve klima arızası da olmadığını belirten Altun, şunları söyledi: "Ölümlerin peş peşe olması, belki de tesadüf. Bu bebekler, prematüre. Prematüre bebek zaten risk altındadır. Ama ölümler peş peşe olduğu için, birçok olasılığı değerlendirmemiz gerekti. Hastanenin enfeksiyon komitesi çok sıkı çalışıyor. Yenidoğan servisinin temizliğini özel bir şirket değil, kadrolu personelimiz yapıyor. Tamamı eğitim almış uzmanlar. Temizlik malzemelerinin TSE standartları dışında olması mümkün değil. Bu malzemelerin standardını Sağlık Bakanlığı belirliyor."
Altun, öğleden sonra yaptığı basın toplantısında da, bir bebeğin daha hayatını kaybettiğini, ölümlerin enfeksiyondan kaynaklandığını, yetişkinlere zararı olmayan bakterilerin prematüre bebeklerde öldürücü olabildiğini bildirdi.
Kesin sonuç bir ayda
Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan başvuru üzerine Adli Tıp Kurumu'ndan gelen uzmanlar da hastanede araştırma yaptı. Adli Tıp Kurumu'ndan çıkan ön inceleme sonucuna göre bebeklerin, travmatik değil, hastaneden kapmış oldukları enfeksiyondan öldükleri belirlendi. Uzmanlar, kesin otopsi sonucunun yaklaşık bir ay içinde belirleneceğini açıkladı.
Başhekim Altun ise İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun ön raporunu değerlendirirken, "Bu kadar kısa sürede bu sonuçlara ulaşılamaz" dedi.
Uzmanlar, klimadan üreyen ve insanlara geçen virüslerin yol açtığı lejyoner hastalığından da bebeklerin ölmüş olacağını belirtti.
Bu arada, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilen üç bebek, otopsi ardından yakınlarına teslim edildi. Halen yoğun bakım ünitesinde, birinin durumu kritik toplam dokuz bebek bulunuyor.
Araştırma için Sağlık Bakanlığı ve Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi uzmanlarından ortak bir komisyon kuruldu. Komisyona Trakya Üniversitesi Rektörlüğü'nün üç isim bildirmesi bekleniyor.
Öte yandan, dünkü Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, bir soru üzerine konunun toplantıda görüşülmediğini söyledi.
'Ölüm geç bildirildi'
Yenidoğan servisinde ölen bebeklerin aileleri ise ölümü bir gün sonra öğrendiklerini ileri sürdü. Nuray ile Hüseyin Avcular çiftinin bebeği cuma gecesi öldü. Aile, hastane yetkililerinin bebeklerinin öldüğünü bir gün sonra söylediklerini ileri sürdü. Hatice-Nadi Çalış çiftinin bebeği de cuma gecesi öldü. Hatice Çalış, "Cuma gecesi aniden fenalaştı. O gece hiç açıklama yapılmadı, ertesi gün öldüğünü öğrendim" dedi. Çalış çifti, ölüm nedenini öğrendiklerinde haklarını arayacaklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7497517497510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.