Bebekli 2B eylemi

Bebekli 2B eylemi
Bebekli 2B eylemi
Yıllardır kullandıkları arazilerin sahibi olabilmeleri için 250 bin lira gibi yüksek bedeller istendiğini belirten Antalyalı köylüler karayolunu trafiğe kapattı.

Antalya’da orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı konusunda rayiç bedelleri yüksek bulan Topallı Köyü sakinleri, Antalya-Isparta yolunu trafiğe kapatarak eylem yaptı.
Aksu ilçesine bağlı Topallı Köyü sakini yaklaşık 300 kişi, ‘2B’ olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin rayiç bedellerinin düşürülmesi talebiyle Antalya-Isparta karayolu kenarında eylem yaptı. Topallı Köyü Muhtarı Dursun Çiçek, köylerindeki parsel sahiplerinin hiçbirinin belirlenen rayiç bedellerle arazilerini alamayacağını belirtti. Muhtar çiftçilerin bankaya borçlu olduğunu, köylerindeki çiftçilerin yüzde 80’inin 2B müracaatı için gereken parayı bile bankadan kredi çekerek aldığını öne sürdü. Muhtara göre rayiç bedeller de dengesiz:
“Aynı yere iki farklı fiyat biçiliyor. Örneğin köyümüzdeki bir kişiye ait 7 bin 300 metrekare nar bahçesinin Yurtpınar Köyü sınırlarında kalan bölümüyle Topallı Köyü sınırlarında kalan bölümüne farklı fiyat veriliyor. Halbuki aynı bahçe. Bu adaletsizlik.”
Topallı Köyü sakini İbrahim Yıldız da 15 dönüm 2B arazisi bulunduğunu ve atalarından kalan bu araziyi alma gücünün olmadığını kaydetti. Kendilerini işgalci gibi görenlere de tepki gösteren Yıldız, arazilerin eski Osmanlı tapusu olduğunu ancak bu tapuların zamanla geçersiz sayılmasının ardından 2B konumuna düştüğünü ifade etti.
Bölgede 10 yıldır çiftçilik yaptığını anlatan Döndü Çiçek ise 2B arazilerini bedava istemediklerini, tek isteklerinin fiyatların ödeyecekleri şekilde belirlenmesi olduğunu anlattı. 2 çocuk okuttuğunu belirten Döndü Çiçek, 12 dönüm 2B arazisinin olduğunu, tapu almak için 250 bin lira gerektiğini dile getirdi.
Köylüler gazetecilere açıklama yaparken jandarma ve çevik kuvvet ekipleri yolu kapatma ihtimallerine karşı bölgede güvenlik önlemi aldı. Bu sırada köylüler bir anda yola doğru koştu. Köylüler yola oturarak Antalya-Isparta karayolunu çift taraflı olarak trafiğe kapadı.

Kadınlar yaka paça
Jandarma ekipleri yola oturan bazı köylüleri zor kullanarak yolun dışına çıkardı. Jandarmanın müdahalesi sırasında bir kadın fenalık geçirdi. Jandarma ekipleri fenalık geçiren kadını da elleri ve ayaklarından tutarak yolun dışına götürdü. Jandarma ekiplerinin müdahalesine rağmen köylüler yolu trafiğe açmadı. Bir süre oturan köylüler, ardından Antalya istikametine doğru yürüyüşe geçti. Eylem, bölgeye gelen Aksu Belediye Baþkaný Ýsa Yýldýrým’ýn konuþmasýyla sona erdi.