'Beckenbauer Tayyip' günleri

'Beckenbauer Tayyip' günleri
'Beckenbauer Tayyip' günleri

Dergide Erdoğan?ın futbol hayatından bol bol fotoğraf yer aldı, Fenerbahçe?ye transferinin, babası nedeniyle nasıl direkten döndüğü anlatıldı.

Erdoğan'ın imam hatipte başlayıp profesyonel futbola uzanan günlerini Çaykur Rizespor'un dergisi anlattı: Adı, Beckenbauer Tayyip'ti...
Haber: MUHAMMET KAÇAR / Arşivi

RİZE - Çaykur Rizespor’un dergisi, son sayısını ‘Beckenbauer Tayyip’e ayırdı. ‘Fatih Sultan Kar’ tarafından hazırlanan ‘tarih’ bölümünde, Erdoğan’ın imam-hatipte başlayan ve profesyonel futbola uzanan serüveni kaleme alındı.
Yazıya göre Erdoğan’ı o dönem, parlak bir gelecek bekliyordu:
“Beckenbauer gibi libero oynuyordu. Pas atışı ve topa vuruş şekilleri Alman oyuncuyla aynıydı. Bu yüzden takımdaki bazı oyuncular ona ‘Beckenbauer Tayyip’ derdi. İmam-hatipte okurken mahalle futbol takımının değişmez elemanı olan Erdoğan, kısa sürede İstanbul Amatör Küme’de yer alan futbol kulüplerinin ilgisini çekti. 15 yaşındayken Camialtı Spor Kulübü’nden ilk transfer teklifini aldı. 1969 yılında kulüp kendisine tam 1000 lira transfer ücreti ödedi. O tarihte bu miktar oldukça iyiydi.”
Dergi, Başbakan Erdoğan’ın 1994 yılında Meydan gazetesine futbolculuk günlerini anlattığı röportajdan alıntı da yaptı:
“Çok seviyordum futbolu. Fakat ilk dönemlerde babam futbol oynamama asla müsaade etmedi. Uzun bir süre  gizli oynadım. Mesela top ayakkabılarımı hiç eve getirmez, kömürlükte saklardım.”
Camialtı Spor Kulübü’nde oynarken Erdoğan’ın yıldızı her geçen gün parlıyordu. ‘İstanbul genç karmasına’ seçilmişti. Ancak Türkiye Şampiyonası’na gitmek için veli izin belgesine ihtiyacı vardı:
“Sert mizaçlı babasını ikna etmek için araya dayısını koydu. Ahmet Reis’e durum anlatılınca korktuğu başına geldi. Babası hem gizli gizli futbol oynadığını öğrendi, hem de şampiyonaya katılmasına izin vermedi. 1973- 74 sezonunda Camialtı’nda forma giyen Erdoğan’ın iyi bir futbolcu olduğu Fenerbahçe Teknik Direktörü Didi’nin kulağına gitmişti. Erdoğan’ı izleyen ve beğenen Didi, Tayyip’i transfer etmek istedi. Ancak Sultan Demircan ve Düşvar İyiiş’in ikna çabaları baba üzerinde sonuç vermedi.”
1973’te liseyi bitiren Erdoğan İETT’ye transfer oldu. İETT’nin işçi kadrosuna alınarak futbol oynamaya başladı. Ayda 250 lira kazanıyordu. Hem üniversiteye gidecek, hem ailesini geçindirebilecekti. İETT’de yedi yıl oynadı ve İstanbul şampiyonluğunu tattı.”

 ‘Bir Dinyakos’u yoktu’
Futbol yaşamına forvet olarak başlayan Erdoğan, 1978’den sonra libero mevkiine geçmişti. İETT Futbol Takımı’nda Beckenbauer gibi 5 numarayı giyiyordu. Ona ‘Beckenbauer Tayyip’ deniyordu ancak futbol oynarken ayağında bir ‘Dinyakos’ bile yoktu. Çünkü almaya maddi gücü yetmiyordu. Kaptanlık yaptığı İETT şampiyon olunca, Erdoğan, ‘Takdirli işçi kadrosu’ndan İETT’de geçici olarak işe alındı. Daha sonra sınavı kazanıp daimi işçi oldu. Artık hem çalışıyor hem futbol oynuyordu.