Bedelini kim ödeyecek?

Bayrampaşa Cezaevi'ndeki operasyonda kolundan yaralanan Songül İnce'nin kolunun kesilmemesi için...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Bayrampaşa Cezaevi'ndeki operasyonda kolundan yaralanan Songül
İnce'nin kolunun kesilmemesi için yapılacak ameliyatın 6 milyar lira tutan masrafı ailesinden istendi. İnce'nin işçi emeklisi babası ise maddi durumunun yetersiz olduğunu belirterek, olayda güvenlik güçlerinin sorumlu olduğunu ve masrafların Adalet Bakanlığı'nca karşılanmasını istedi.
İnce'nin avukatı da Burdur Cezaevi'ndeki operasyonda kolu kopan tutuklu Veli Saçılık'a bakanlığın protez kol önerdiğini hatırlatarak, zararın devletçe karşılanması gerektiğini söyledi.
Bayrampaşa Cezaevi C-1 koğuşunda bulunan Songül İnce'nin 19 Aralık'taki operasyonda sol dirseğine hem kurşun, hem bomba isabet etmişti. Operasyondan sonra Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde beş gün tedavi gören İnce daha sonra bir hafta da sevk
edildiği Sağmalcılar Devlet Hastanesi'nde yattıktan sonra Bakırköy Kadın ve Tutukevi'ne götürüldü.
'Tedavi ihmal ediliyor'
Baba Hasan Ali İnce, doktorların haftada bir gün kontrole getirilmesini istediği kızlarının cezaevi idaresince 'personel ve araç yetersizliği' gerekçesiyle ayda bir kez muayeneye götürüldüğünü öne sürerek, şunları söyledi:
"Aylık muayenede Cerrahpaşa'daki doktorların ameliyat edilmesi gerektiğini söylemesine karşın bu yapılmadı. Doktorlar ameliyat sonrası hastanede yatması gerektiğini ama hastanede mahkûm koğuşu olmadığı için askerlerin buna izin vermediğini söyledi. Bu yüzden kızım zamanında ameliyat edilmedi.
İstanbul Cumhuriyet, Bayrampaşa Cezaevi ve Bakırköy Savcılığı'na yaptığım müracaat sonunda 13 Temmuz'da kızımı Şişli Etfal Hastanesi'ne sevk yaptırabildim. Ama muayene sonrasında doktorlar acilen ameliyat edilmezse kolunun kesileceğini söyledi" dedi.
'Bu parayı ödeyemem'
Ameliyat için hastanenin 6 milyar lira tutarında bir fatura çıkardığını belirten baba İnce, "Bu parayı ödeyecek gücüm yok. Kızımı operasyonda yaraladılar. Koluna hem kurşun girmiş hem de bomba isabet etmiş. Ben onu sağlam verdim. Devlet bu parayı ödesin" dedi. Baba İnce savcılıklardan bu talebine yanıt alamadığı için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ile Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e bir dilekçe göndererek yardım istedi.
Bakanlık karşılamıştı
Burdur Cezaevi'ndeki operasyonda tutuklu Veli Saçılık'ın kopan kolunun yerine protez kolun masrafları Adalet Bakanlığı'nca üstlenilmişti. 'Hayata Dönüş' operasyonlarında yaralanan ve bacağı kesilen Mızrap Ateş isimli tutukluya takılan protezin masrafı da bakanlıkça karşılanmıştı.