Bedia öğretmenden öğrencilere'Oyuncak-Mu'

Bedia öğretmenden öğrencilere'Oyuncak-Mu'
Bedia öğretmenden öğrencilere'Oyuncak-Mu'

Okul öncesi öğretmeni Bedia Tüller in geliştirdiği Oyuncak-Mu projesi öğrencilere ışık oldu.

Okulöncesi öğretmeni Bedia Tülüler'in geliştirdiği doğal oyuncak projesi 'Oyuncak-Mu' öğrencilerinin dünyasını renklendirdi.

Antalya’da ’Oyuncak-Mu’ projesiyle eğitim ve doğa tutkusunu birleştiren 24 yaşındaki okulöncesi öğretmeni Bedia Tülüler, ilk atamasının yapıldığı Diyarbakır’ın bir dağ köyü olan Aydınlı’da tek oyuncağı taş, toprak, sopa olan çocukların dünyasını doğal oyuncaklarla renklendirdi.
Antalya’da lisede çocuk gelişimi eğitimi aldıktan sonra Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Bedia öğretmen üniversitede bitirme tezi olarak hazırladığı ‘Oyuncak-Mu’ projesini mezun olduktan sonra hayata geçirdi. Antalya’daki evini atölyeye çevirdi ve ahşap kullanarak doğal-organik oyuncak tasarlayıp üretti. Tülüler ürettiği oyuncakları Türkiye ’nin yanısıra Avrupa ’dan çocukları için sağlıklı oyuncaklar isteyen anne-babalara gönderdi.  

Doyasıya oynamak istiyorlar  
Bedia öğretmen geçen yıl Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesine bağlı bir dağ köyü olan Aydınlı’ya öğretmen olarak atandı. Kimyasallardan uzak, ahşaptan doğal-organik olarak adlandırdığı kendi tasarım ve üretimi ’Oyuncak -Mu’ projesiyle, tek oyuncakları taş, toprak, sopa olan Aydınlı’nın çocuklarını tanıştırdı. Oyuncaklarla öğrencilerinin hayatını renklendiren Bedia öğretmen, şimdi de iki dersliğin yanı sıra deposu da anasınıfı olarak kullanılan 35 yıllık kerpiç okulda öğrencileri için gerekli materyalin sağlanması için kampanya başlattı.
Bedia Tüller, şu an küçük bir ek binanın yapım aşamasında olduğunu ve bitince anasınıfındaki 27-28 çocuğun rahatça oynayıp, yaparak öğrenebilecekleri bir mekâna kavuşacaklarını anlattı. Ancak anasınıfına koyabilecek 3-4 oyuncak dışında bir şeyleri bulunmadığını belirten Bedia Tülüler, bu çocuklarla doya doya oynamak, bir şeyler üretmek, deneyimlemek için birçok materyale ihtiyaç olduğuna dikkati çekti. Aydınlar Köyü’ndeki çalışması için desteğe ihtiyacı olduğunu kaydeden Bedia Tülüler, “İmkânları olanlar, burada gerçekten ihtiyacı olanlara destek olup, ellerini uzatabilir, materyal gönderebilirler” dedi.