Bedrettin Dalan: Döneceğim

Ergenekon soruşturması kapsamında aranan Bedrettin Dalan yurt dışı gezisini yarıda kesip Türkiye'ye döneceğini söyledi


Ergenekon soruşturması çerçevesinde İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi’nde emniyet yetkilileri arama yaparken, Bedrettin Dalan’ın ABD’de olduğu öğrenildi.

ANKA’ya konuşan Dalan, soruşturma çerçevesinde küçük oğlu ve bir arkadaşının gözaltına alındığını öğrendiğini belirterek, Türkiye ye döneceğini açıkladı. Ocak ayı sonunda Türkiye’ye dönmeyi düşündüğünü, ancak soruşturmanın ortaya çıkması nedeniyle en kısa zamanda Türkiye’ye döneceğini açıkladı.

Dalan, “Polisler gelmiş, arama yapılıyor. Küçük oğlumu ve bir arkadaşımı gözaltına almışlar.. Bu ay sonunda dönmeyi düşünüyordum. Her şeyin gözünde bir şeyler oluyor Türkiye de. İki yıldır hukuk adına bir takım yanlışlıklar oluyor" diye konuştu.

 

DALAN OLMADIĞI İÇİN OPERASYON GECİKMİŞ

Ergenekon soruşturmasının 10. gözaltı dalgasının Bedrettin Dalan’ın yurtdışında olması nedeniyle geçikmeli yapıldığı öğrenildi. Dalan’ın Ergenekon Soruşturması çerçevesinde sivil kanadın lideri olarak izlendiği ancak 3,5 ay önce Avrupa’ya oradan da ABD’ye geçtiği ifade edildi.
Başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere 6 ilde başlatılan operasyonun bir buçuk aydır beklediğini ifade eden emniyet yetkilileri, operasyonun en kritik ismi olan eski İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın ailesiyle yaptığı görüşmelerde yurda döneceği yönündeki ifadeler nedeniyle beklendiğini bildirdiler. Ergenekon terör örgütünün sivil kanadının lideri olduğu üzerinde durulan Dalan’ın 3,5 ay önce yaptığı bir telefon görüşmesi sonrasında aniden yurtdışına çıktığı da vurgulanırken, yazar Yalçın Küçük ve Eski Özel Hareket Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin ve yeğeni Erdal Şahin, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, MGK eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Emekli Tümgeneral Erdal Şenel ve emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Bağımsız Cumhuriyet Hareketi Genel Başkan Yardımcısı ve gazeteci Engin Aydın gibi isimlerin bu süreçte uzaktan teknik yöntemlerle takip edilerek kontrol altında tutulduğunu kaydettiler.
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dünkü tarihli yazısıyla sabah 07.00’de eş zamanlı yapılan gözaltılarda asker kişilerle ilgili özel izinlerin alınmasının ardından, tümünde avukatları eşliğinde arama yapıldığını vurgulayan emniyet yetkilileri, "Tüm gözaltılarda prosedür tam anlamıyla yerine getirilmiştir. Kanunsuz ya da genel kabul dışı bir durum söz konusu olmadığı gibi tüm zanlılarda görevlilerimize işlerini yaparken yardımcı olmuşlardır" dediler.(anka)