Behçet Oktay davasında beraat

Behçet Oktay davasında beraat
Behçet Oktay davasında beraat

Behçet Oktay 2009 yılında Ankara da hayatını kaybetmiş ve olayın intihar olduğu açıklanmıştı.

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, intihar ettiği açıklanan eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Dairesi Başkanı Behçet Oktay’ı ‘öldürmek’ten yargılanan Halil Kesici için beraat kararı verdi.
Duruşmaya, iddianamede adam öldürmeyle suçlanan Halil Kesici ile Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi’nde başka bir suçtan hükümlü bulunan ve Oktay’ın ölümüne karıştığı ileri sürülen Nurhan Önder, Oktay’ın eşi Şengül Oktay, kız kardeşi Şule Oktay, erkek kardeşi Nezih Oktay ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada, Oktay ailesinin soruşturmanın genişletilmesi talebi reddedildi. Şengül Oktay, sanık Halil Kesici’nin suç üstlenerek mahkemeyi yanıltmaya çalıştığını savunarak gerçek faillerin bulunmasını istedi.
Avukat Mehmet Cengiz, Oktay’ın suikast sonucu öldüğünü savunarak, Oktay’ın ‘kamuoyunu yakından ilgilendiren bazı olayları ve belgeleri açıklamaması için öldürüldüğünü’ iddia etti. Avukat Şenol Özel de solak olan Oktay’ın sağ eliyle intihar etmesine, sanık Halil Kesici’nin de elinde barut izine rastlanmasına dikkat çekerek, karanlık noktaların aydınlatılması gerektiğini söyledi.
Savcı İsmail Kırışık ise Behçet Oktay’ın 25 Şubat 2009’da Ankara’da ölümüne ilişkin, “Toplanan deliller değerlendirildiğinde Behçet Oktay’ın, olay gecesi silahını başına dayayarak intihar ettiği kanaatine ulaşılmıştır” dedi.
Mahkeme ‘adam öldürmek’ten yargılanan Kesici’nin ‘suçu sabit görülmediğinden’ beraatına karar verdi. Cezaevinden savcılığa mektup göndererek, Oktay’ın ölümüne karıştığını ileri süren Nurhan Önder ise ‘suç üstlenme ve adli makamları yanıltma’ suçundan altı ay hapis cezası aldı. Oktay ailesi kararın ardından mahkemeye tepki gösterdi. (ANKARA / ANADOLU AJANSI)