"Bekar erkeklere 'cinsel ihtiyaç' ödeneği verilsin'

"Bekar erkeklere 'cinsel ihtiyaç' ödeneği verilsin'
"Bekar erkeklere 'cinsel ihtiyaç' ödeneği verilsin'
TBMM'ye dilekçe veren avukat Yavuz Balkan, kadına yönelik şiddetin ve cinsel saldırıların önlenebilmesi için bekâr erkeklere cinsel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ödenek ayrılmasını istedi. Ödeneğin haftalık en fazla 75 TL olmasını öneren Balkan, "Gözlemlerime göre kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin yüzde 80'i toplumda erkeklerin cinsel ihtiyaçlarının giderilmemesinden kaynaklanıyor" dedi. Meclis dilekçeyi incelemeye aldı.

RADİKAL-Avukat Yavuz Balkan, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuruda buluup, kadına yönelik şiddetin ve cinsel saldırıların önlenebilmesi için bekâr erkeklere cinsel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ödenek ayrılmasını istedi. Balkan, haftalık en fazla 75 TL ödenek ayrılmasını önerdi. Habertürk'ten Salia Çolak'ın haberine göre TBMM Dilekçe Komisyonu, dilekçeyi inceledi. Komusyon, bu tür ‘yasal düzenleme’ alanına giren bir konuda, komisyonun yapacağı herhangi bir işlemin olmadığını belirterek, dilekçeyi milletvekillerinin dikkatine sundu.

CİNAYETLERİN YÜZDE 99'U ÖNLENİR

Dilekçenin sahibi 25 yıllık avukat Yavuz Balkan teklifini şu sözlerle savundu: “Benim bu zamana kadarki gözlemlerime göre kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin yüzde 80’i toplumda erkeklerin cinsel ihtiyaçlarının giderilmemesinden kaynaklanıyor. Yüzde 10’u da kocaların evden uzaklaştırılması kararından kaynaklanıyor. Kocalar evden uzaklaştırma kararını kendilerine yediremiyor. Artık bunlara tırnak içinde ‘erkek’ demek gerekiyor. Erkekliklerine yediremiyorlar. Âşık Veysel’in ‘Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa’ sözüne bakın. Yani, insanları âşık eden, hormonları. İnsanoğlunu kadın olsun, erkek olsun, tabiri caiz ise ‘çıldırtan’ hormonal faaliyetleri. Bir noktada bu hormonlardan kaynaklı ihtiyaçların giderilmesi gerekiyor. Bu ihtiyaç giderilmezse bu durumda ya kadına tecavüz ediyor ya elle sarkıntılık ediyor ya katlediyor. Erkekler cinsel ihtiyaçlarını karşılayabilse kadın cinayetlerinin yüzde 99’u önlenir. Bu konuda iddialıyım.” 

Avukatın başvurusu tartışma yarattı. Uzmanlar ve siyasiler teklifi şöyle değerlendirdi:

SEKSOLOJİ ANABİLİM DALI KURULMALI
Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Adana Şube Başkanı Uzman Doktor Taner Canatar: Bekâr erkeklerin cinsel ihtiyaçlarının karşılanması için ödenek ayrılması, kadına yönelik cinsel şiddet sorununu çözmez. Toplumda cinsel eğitim eksikliği var. Sorunlar bundan kaynaklanıyor. Cinsel eğitim eksikliğinin giderilmesi gerekir. Anaokulundan başlayarak eğitim verilmeli. Daha sonra da ergenlik dönemi, sonrasında evlilik öncesi eğitim, anne-baba eğitimi. Üniversitelerde de seksoloji ana bilim dalı kurulmalı. Bunları yapabilirsek ödenek ayırmaya gerek kalmaz. Cinsellik toplumda yasaklı ve tabu olduğu için bastırılıyor. Ben tıp fakültesini bitirdim, 31 yaşıma gelene kadar cinsel eğitimle karşılaşmadım. Cinsellikle seks farklıdır. Cinsellik, duygusal paylaşımı da içerir. Doğuştan gelen özelliktir. İnsanın kendini özgürce yaşamasıdır. Kadının kadınlığını, erkeğin erkekliğini yaşamasıdır. Cinselliğin bastırılması, sindirilmesi insanların kendini ifade edememesi sorunlara neden oluyor. Kısaca, güneş balçıkla sıvanamaz. Ödenekle olmaz, temellerine inmek lazım.

SAYGI DUYMAYI ÖĞRENCEK

Cinsellik Uzmanı Doktor Haydar Dümen: Bu olayın nedenleri çok derin. Erkeklere kadın bulunmasıyla çözülecek bir sorun değil. Öncelikle töre var. Dini inançlardan kaynaklanan töreler var. Namusun kanla temizlenmesi gibi töreler var. Konunun duygusal boyutu var. Kişiler sorunlarını çözemeyince bir noktada irade bitiyor, gözü dönüyor. Yani sorun kadın temin edilerek bitmez. Eğitim çok önemli. Birbirlerine saygı duymayı, birbirlerinin insan olduğunu öğrenecekler.

EVLİ ERKEK DE YAPIYOR

AK Parti Ağrı Milletvekili, TBMM Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu Kâtip Üyesi Mehmet Kerim Yıldız: Hükümetin evliliği teşvik eden uygulamaları var. Ancak şiddet sadece bekâr erkekten gelmiyor, evli erkeklerden de geliyor. Bekârlara ödenek vermek çare olmaz. Buna bir temel insan hakkı olarak bakmak gerekir. Aileyi korumaya yönelik çok sayıda yasal düzenleme yapıldı. Bunların sonuç vermesi için eğitim ve zihinsel dönüşümün gerçekleşmesi gerekiyor.

FİZİKSEL BAKMAK DOĞRU DEĞİL

CHP Balıkesir Milletvekili TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu Üyesi, Ayşe Nedret Akova: Bu sorunun sosyolojik, ekonomik nedenleri de var. Sadece erkeğin cinsel ihtiyaçlarının giderilememesinden kaynaklanan bir sorunla karşı karşıya değiliz. Sorunun tüm boyutlarıyla ele alınması lazım ki çözümünde etkili yöntemler geliştirilebilsin. O nedenle fiziksel ihtiyaç noktasında bakmak yeterli olmayacaktır.


  http://www.radikal.com.tr/1285441128544112

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rezaletin daniskasi - user981360

  Hayir yane bekar erkekler bu parayla nasil ihtiyaclarini giderecekler? o parayi sisme kadina mi harcayacaklar? yoksa bekar kizlari iste sinemaya cafeye goturmek icin harcliklari olsun sonra da istediklerini o kizlara yapsinlar diye mi bu para veriliyor? ha bir de zorla fuhusa sürüklenen hayat kadinlari vardi dimi? onlar bu durumda hiç birseye magdur kalmiyor zaten... nasil olsa isleri bu... nasil bu ise sürüklenmisler, ne sartlarda zorlaniyorlar bu ise falan filan bu öneriyi yapan sahsin dikkatinde degil anlasilan....onlar hiç bir sekilde istismar edilmiyorlar zaten....

  Türkiyede istatistik verilere ulaşmak mümkün değil. - ahzap

  Bu tür bir ödemenin ve legal fuhuşun cinsel suçlar üzerindeki etkisini araştırmak çok kolay olabilir di. Ne yazık ki suç konusunda ciddi istatistik calışması yok. Ankarada genel evin kapatılmasından sonra suçlarda bir azalma veya anlamlı bir artış varmı bilmiyoruz.Araştırıp inceleyen olduğunu da sanmıyorum.

  Alâ! - Dedemkorkut

  Değerli (!) avukat, bir dilekçe de evli erkeklerin iki kadınla evlenebilmesi için versin. Böylece evli erkekler, cinsel ihtiyaçlarını fazlasıyla giderecekleri için kadınlarını dövmezler. Sanırım avukat Türkiye dışında bir yerlerde yaşıyor ve kadın döven erkeklerin çoğunun evli olduğunu bilmiyor

  Dünyanın en cahil önerisine takılmayın - generalduncan

  Bunu söyleyen kişi ne erkeklerin ne kadınların cinselliğinin doğasının farkında, ne de haberdeki doktorun belirttiği gerçeklerin. Cahil cahil söylenmiş saçma sapan bir lafla gündemin değişmesine katkıda bulunmayın.

  ek: - gümüşisis

  tarihte hiç bir dönem kadını, hormonları başına vurdu cinayet ya da tecavüz etmekten yazmadı- bu hep erkekler için. pedofili desen gene erkek tabanlı suç. erkekleri iyi anmak için prehistorik zamanlardan itibaren tarihi başaşağı iyice çalkalamak lazım-ama düzgün çıkacak insan sayısı bir avuç bişey olur herhalde. kadınlara ödenek ondan düşünülmüyordur. medeniyet bizde- erkekler ilkel formlarını hala korudukları için bari biskrem versem çözüm olabilir mi diyorlar-ama hanlıklar saltanatlıklar almıslar yahu sülüman gülfem hatunu niye idam ettirdi. hadi haftalık 75 liraya izah edin bu durumu...edemezsiniz. tbmm de izah edemez. ayrıca-o 75 lirayla gidecek bir kadını seks işçisi olarak kullanacak. şiddetin başka türü-eski dilde buna ne deniyordu?

  - momentum

  İyi bir piyasa araştırması yapmış, belli.

  2 SORU - user808804

  1. O parayla ne yapacaklar? 2. Bu şahsın gerçek mesleği tahmin ettiğimiz meslek mi?