Bekaret kontrolü yapmayı reddeden doktora beraat

Bekaret kontrolü yapmayı reddeden doktora beraat
Bekaret kontrolü yapmayı reddeden doktora beraat
Edirne'de cinsel istismara uğradıkları iddia edilen yaşları 10 ile 13 arasında değişen 3 kız çocuğuna, istemedikleri için iç ve dış beden muayenesi yapmayan ve hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun ikinci duruşmada beraat etti

EDİRNE - Edirne 1'nci Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ikinci duruşmasına hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle açılan Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun ve avukatı Ziynet Özçelik katıldı. Duruşmada suçlanın kabul edilemeyeceğini ifade eden Av. Özçelik, zorla beden muayenesinin yapılmasının yasalar ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirterek, "Zorla beden muayenesi yapmak ne kendi yasalarımıza ne de uluslararası sözleşmelere göre mümkün değildir, ortada suç yoktur. Bu nedenle beraatine karar verilmesini talep ediyoruz dedi.

MAHKEME: SUÇ KASTI YOK

Edirne 1'nci Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hüseyin Öksüz, Prof. Dr. Gürcan Altun'un suç kastı olmadığını belirterek davadan beraat ettirdi. Öksüz kararında şu ifadelere yer verdi:

"Her ne kadar sanık Gürcan Altun'un Görevi ihmal ve adli görevi kötüye kullanmak suçlarından cezalandırılması için kamu davası açılmışsa da sanığın atılı suçta, suç kastı bulunmadığı anlaşıldığından yasa unsurları oluşmayan müsned suçtan sanığın beraatine karar verildi.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Edirne Barosu temsilcileri ve Tıp Fakültesi çalışanları da Prof. Dr. Gürcan Altun'a destek vermek için adliyeye geldi. Dava çıkışında konuşan Altun, " Bugün hakkımda açılan dava beraatle sonuçlandı. Burada aslında bu duruşmanın sonucu şöyle yorumlanması gerekiyor. Doktor Gürcan Altun'un ceza almaması değil, burada bir iç beden muayenesine gönderilen bir cinsel suç mağdurunun muayeneyi kabul etmediği takdirle zorla edilemeyeceğinin aslında mahkeme ve bağımsız Tür yargısı tarafından da bunun ortaya konduğunu söyleyebiliyoruz. Bu karar bu niteliktedir. Umarım bundan sonra hiçbir meslektaşım, muayeneyi kabul etmeyen, adli gerekçelerle gönderilen kişilerin muayenesini yapmadığı için haklarında soruşturma açılmaz, davalar yürütülmezö şeklinde konuştu.

'HUKUKÇULARI EĞİTİYORUZ'

Davaya destek veren Türkiye İnsan Hakları Vakfı yönetici Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, bu tür davalardan alınan beraat kararlarının 'eğitim' niteliği taşıdığını ifade ederek, "Bu mücadeleyle, meslektaşlarımızın onurlu tutumlarıyla, Türkiye'nin bir çok yerinde bu yargılamalarla yavaş yavaş, eğitim niteliğinde bence bunlar. Meslektaşlarımız hukukçuları böylece eğitmiş oluyorlar. Demek Hukuk Fakülteleri eğitemiyor, bize düşüyor bu görev, dedi.

OLAY NEYDİ?

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne ait Kız Yetiştirme Yurdu'nda kalan ve cinsel istismara uğradıkları iddia edilen yaşları 10 ile 13 arasında değişen 3 kız çocuğu, iç ve dış beden muayenesinin yapılması için mahkeme kararıyla geçen 11 Ocak günü polis nezaretinde Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na gönderildi. O gün nöbetçi olan öğretim üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun, kızlara kendilerini nasıl muayene edeceğini anlattı. Ancak kız çocukları muayeneyi kabul etmeyince, Prof. Dr. Altun tutanak tutarak durumu Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdi. Bunun üzerine savcılık tarafından Prof. Dr. Altun hakkında 'Görevi ihmal ve adli görevi kötüye kullanmak' suçlamasıyla iddianame hazırladı.(DHA)