Beklenen kar geldi

Demek oluyormuş
Tedirgin başlangıç
Soğuk ve kar Türkiye'yi yine etkisi altına aldı. İstanbul'da öğleden sonra başlayan fırtınaya karşı valilik ile belediyenin önlemleri etkili oldu. Kentte 100 kadar noktada iş makineleri ve tuzlama araçlarıyla 5 bine yakın personel hazır bekledi.
Çanakkale'den Kars'a
Boğaz Köprüsü rüzgâra karşı güçlendirildi. Bazı üniversiteler eğitimlerine ara verdi. Önceki fırtınada sarsılan Çanakkale yine kar altında kaldı; deniz ulaşımı aksadı. Kars'ta bir kişi donarak yaşamını yitirdi.

İSTANBUL - Günler öncesinden yapılan 'kar uyarıları' takvimine uydu.
İstanbul, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün tahminleri doğrultusunda dün güne yağmurla başladı. Öğlen saatlerine doğru ise Hadımköy, Ümraniye, Bahçeköy ve Levent'te kar yağışı başladı. Saatler ilerledikçe kar yağışı da etki alanını genişletti.
Ekipler bulmaca çözdü
22-23 Ocak'taki fırtınada yaşananların tekrarlanmasını istemeyen İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, aldığı olağanüstü önlemleri dün en üst seviyeye çıkardı. Kentteki pek çok noktada iş makineleri, tuzlama araçları ve tuz yüklü kamyonlar içinde bekleyen ekipler, öğle saatlerine dek gazete okuyup, bulmaca çözerek vakit geçirdi. Öğleden sonra kar yağışı tipiye dönüşünce, karla mücadele araçlarının sayısı arttı.
Bir önceki yoğun kar yağışında yeterli önlem almamakla eleştirilen Büyükşehir Belediyesi, araçların üzerine 'Büyükşehir Çalışıyor. Kış ile Mücadele Ekibi' yazılı pankartlar astı. Ayrıca TEM otoyolunda 3 kilometre arayla bariyerler kesilerek, dönüş noktaları açıldı.
Kar bilançosu: 50 trilyon
Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, kar yağışının yol açacağı olumsuzluklar karşısında kentin 250 noktasında beş bin personelin görevlendirildiğini, önlemler için harcanan miktarın 50 trilyon lira olduğunu söyledi. Gürtuna, karın erimesi sonucu su birikintisi ve sele karşı da mazgalların temizlendiğini açıkladı. Dün trafikteki araç sayısında yüzde 25'lik azalma olduğu belirtildi.
Boğaziçi Köprüsü üzerindeki askı halatlarına şiddetli rüzgâr riskine karşı sallanmasını önleme amacıyla ilave ağırlık takıldı. Karayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost, köprüyü trafiğe kapatmayı düşünmediklerini, ancak yüksek araç geçişine izin verilmeyeceğini söyledi.
Afet Koordinasyon Merkezi yetkilileri (AKOM), 'C Planı' gereği 83 noktada ekiplerin beklediğini açıkladı. 'Beyaz Masa' ekipleri 10 ayrı bölgede kriz irtibat bürosu oluşturdu, İETT'de otobüs seferleri takviye edildi, izinler kaldırıldı.
Dün saat 14.30 itibarıyla bin 927 araca zincir takmadığı için ceza kesildi, 136 araç trafiği engellediği için çekicilerle otoparklara alındı. 185 maddi hasarlı, üç yaralamalı kaza meydana geldi.
Elektrik ve su verildi
Önceki fırtınada yaşanan benzeri elektrik kesintilerine karşı TEDAŞ da önlem aldı. TEDAŞ yetkilileri kentte elektrik verilemeyen hiçbir bölge olmadığını belirtti. İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını söyledi.
Ulaşımda teyakkuz
Türk Hava Yolları da hava durumuna göre uçuş trafiğini düzenledi. Yetkililer yolcuların 'ww w.thy.com.tr' internet adresinden ya da 444 0 849 No'lu telefondan bilgi almaları istendi. İptal edilen seferlerin biletlerinin de 17 Şubat'a kadar açık bilet haline dönüştürüleceği ve bundan ceza ya da ek ücret alınmayacağı söyledi.
Devlet Demiryolları yetkilileri ise ana hat ve banliyö taşımacılığında trenlere vagon ilavesi yapıldığını belirtti. İstanbul Deniz Otobüsleri seferlerinde aksamalar yaşandı. İstanbul ve Çanakkale boğazlarında transit geçişe izin verilmedi.