Beklenen yağış Kilyos'u vurdu

Beklenen yağış Kilyos'u vurdu
Beklenen yağış Kilyos'u vurdu

Kilyos?ta Gavur deresi taşınca 70 ev ve işyeri sular altında kaldı. Belediye ekipleri taşkınları olduğu bölgelere müdahale etmeye çalıştı. fotoğraf: BURAK AKBULUT / dha

İSTANBUL - Meteorolojinin günlerdir sözünü ettiği ‘cuma akşamı beklenen yeni yağış dalgası’nın hedefi boğaz çevresi ve Anadolu Yakası oldu. Sarıyer’de Kilyos Deresi’nin taşması sonucu Kilyos köyündeki 70 ev ve işyeri sular altında kaldı. Mahsur kalan vatandaşlar iş makineleriyle kurtarıldı. Maltepe’de de bazı yerler su altında kaldı.
Sarıyer’de, öğlen saatlerinde yüksek kesimlerde başlayan yağışın etkisiyle Kilyos köyünün ortasından geçen Kilyos Deresi taştı. Taşkın sonucu, derenin kenarında bulunan yaklaşık 70 ev ve işyerine sel suları doldu. Caddede ilerleyen bazı araçlar da selde mahsur kaldı. Sürücüler araçlarını terk ederek güvenli yerlere geçti. Evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar, ekiplerce kurtarıldı.
Çökme ihtimaline karşı köyün ortasındaki köprü kapatıldı. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, meteorolojiden sağanak yağış ile ilgili bilgi ve uyarıların alınmasının ardından, dere kenarında önceki günden itibaren iş makineleriyle nöbet tutan ekipler oluşturduklarını söyledi. İlçe merkezi ve çevresindeki mazgalların belediye ekiplerince sürekli temizlendiğini ifade eden Coşkun, “Derenin taşması sırasında ekiplerimiz müdahale etti. Önlemleri zamanında aldığımız için hasar çok olmadı” dedi.
Anadolu Yakası’nda da yağış etkili oldu. Kadıköy, E-5, Şile, Üsküdar bölgelerinde etkili olurken, bazı kavşak ve yollarda su birikintileri meydana geldi. E-5 Karayolu Bostancı kesimindeki su birikintisi nedeniyle araçların geçişleri durdu. Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) aşırı yağışla birlikte İstanbul genelinde 2 bin 220 araç gereç ve 6 bin 370 personelle alarma geçti. İstanbul’da metrekareye düşen yağış miktarları Kilyos’ta 125.6, Şile’de 21, Kartal’da 9, Sarıyer’de 7 ve Terkos’ta 6 kilogram oldu. (Radikal)