'Beklentilerimiz karşılanmadı'

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in taslaktaki değişikliklerine eğitim dernekleri ve sendikalarından da tepki geldi
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in taslaktaki değişikliklerine eğitim dernekleri ve sendikalarından da tepki geldi:
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer: Yeni taslakta bizim taleplerimize uyan bir şey yok. Taslakta, bir tek öğrenci katılımını öngörmüşler. 60 bin öğrenciyi kurullarda bir kişi temsil ediyor. Bu bir kişi de, rektörlerin gözetiminde olan konseylerden seçiliyor. Sonra rektör meslekten ihraç edebiliyor. Bu 12 Eylül anlayışı. Rektör bir defa göreve gelsin demiştik. İki defa dört artı dört olarak uygulama yapılmış. Taslakta merkezi, otoriter yan korunuyor. ÜAK'a da dokunmuyorlar.
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof.Dr. Kadir Erdin: Anayasa'nın yükseköğretimle ilgili 130 ve 131. maddelerinin değiştirilmesini istiyorduk. Son taslağa baktığımızda, Anayasa değişikliği yapılmadan YÖK Yasası'nda bazı maddelerin değiştirilmesi benimsendi. Bu değişiklikler üniversite camiasının beklentilerini karşılamıyor. Ama katılımcı kurullar, öğretim üyelerinin kurumlara katılması sağlanmıştır. Bu öğretim üyelerinin kendi kurumlarına küskünlüğünü giderecek. Katılımcılık açısından önemli bir adımdır. Tüm beklentilerimizi karşılamasa dahi demokratik bir adım olarak algılıyoruz.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan: Teziç, nezaket göstererek, bizi davet etti. Ama sadece resmin karesinde yer almak üzere. Tekliflerimize sıcak bakmadı, 'Zaman dar' dedi. Sivil toplum kuruluşlarına pek sıcak yaklaşmadığını kendileri söyledi. Biz katılımcılığın ön plana çıkarılmasını arzu ettik. Oysa taslakta bu yok.
Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Gerçek sorunlar
üzerinde konuşma yapılmıyor. Sorun üniversitelerin yeterince özgür olamayışı, ülkenin kalkınmasını kaldıracak donanımları olmaması. Oysa YÖK 'mezara kadar rektörlük nasıl sağlanır' üzerinde duruyor. Çalışmalar gençlerin beklentilerine cevap vermiyor. Taslak yeterince bilimsel, demokratik ve özgürlükçü değil.