'Bekâret'in failleri ortak

Sağlık Bakanlığı'nın bekâret kontrolü getiren yönetmeliğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile Başbakanlık'tan da onay aldığı
kesin olarak anlaşıldı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nın bekâret kontrolü getiren yönetmeliğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile Başbakanlık'tan da onay aldığı
kesin olarak anlaşıldı.
Yönetmeliğin öğrenciyi okuldan attıracak
'fuhuş yapmak ya da cinsel ilişkiye girmiş olduğu tespit edilmiş olmak' maddesine olduğu gibi onay veren Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nun, kendini kurtarmak için yaptığı
'yalanlama'nın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı 'Sağlık Meslek Liseleri Ödül ve Disiplin Yönetmeliği' taslağı, Talim ve Terbiye Kurulu'nda tam sekiz ay incelendi. Taslağın, 'örgün eğitim dışına çıkarma cezası gerektiren davranışlar' bölümünde sayılan 'fuhuş yapmak ya da cinsel ilişkiye girmiş olduğu tespit edilmiş olmak' maddesi, Talim ve Terbiye Kurulu'nda değiştirilmeden onaylandı ve Başbakanlığa gönderildi. Taslağın bu maddesi Başbakanlık'ta dikkat çekti. Başbakanlık Hukuk Müşaviri Çolpan Oral, Talim ve Terbiye Kurulu Mevzuat Daire Başkanı Seracettin Yaşar'a "Bu madde iyice incelendi mi?" diye sorunca Yaşar'dan "Biz Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre inceledik. Her şey tamam" yanıtı aldı.
Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelik, büyük tartışma yaratınca Talim ve Terbiye Kurulu işin içinden sıyrılmak için kendilerinin yalnızca 'fuhuş ya da yasadışı bir cinsel faaliyeti tespit edilmiş olmak' maddesine onay verdiklerini açıkladı.
'Gelin anlaşalım'
Sağlık Eğitimi Genel Müdürü Bülent Ulutaş, aynı gün Milli Eğitim mühürlü yönetmelik taslağını "Bu mühür kimin?" diye yazarak kurula gönderdi. Ulutaş olayı mahkemeye taşıma kararı alınca, Milli Eğitim'in teklifi üzerine Talim ve Terbiye Kurulu yetkilileriyle 'anlaşma masasına' oturdu.
Görüşmede, karışıklığın elektronik ortamda meydana gelen yanlışlardan kaynaklandığı şeklinde açıklama yapılması gündeme geldi. Buna karşı çıkan Ulutaş, "Her şeyin kamuoyuna açıklanması şartını söyledim. Kabul ettiler. Ama daha sonra Bakan Bostancıoğlu aradı. 'Açıklama yapmayın. Durmuş konuyu kapattı, siz de kapatın' dedi" diye konuştu.
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanvekili Nurettin Başer, konuyla ilgili soruları,
"Osman Durmuş bu konuyu kapattı. Konuşmaya gerek yok" diye yanıtladı.