Belçika ile Kenan Işık krizi: Saygısızlar!

Belçika ile Kenan Işık krizi: Saygısızlar!
Belçika ile Kenan Işık krizi: Saygısızlar!
AB Bakanı Egemen Bağış, Belçika polisinin ülkeye girişinde Kenan Işık'ı sorgulamasını "hadsizlik" olarak niteledi, Dışişleri Bakanlığı devreye girerek Belçika'dan izahat istedi.

AB Bakanı Egemen Bağış, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "konunun yakından takip edildiğini", Türkiye 'nin Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay'ın da gerekli takibi yaptığını söyledi.

Bağış, Kenan Işık'ın gözaltına alınmadığını, ancak 20 dakika bekletildiğini belirterek, "ülkemizin degerli sanatçılarından biri olması bir kenara, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak da Belçika makamlarının Sayın Kenan Işık’a yaptığı muamele hadsizliktir, saygısızlıktır. Ülkemizin hiçbir vatandaşına böyle bir muamele reva görülemez" dedi.

"KENAN IŞIK'IN DURUŞUNU SAHİPLENİYORUM..."
Bakan Bağış, Kenan Işık'ın Belçika polisine sorgulama sırasında gösterdiği tavrı da "sahiplendiğini" belirterek, şöyle konuştu, "Kenan Bey'in gösterdiği duruşu da sahipleniyorum.Orada bu hadsizliğe karşı gösterdiği tavrı sonuna kadar destekliyorum. Kendisi tamamen insani bir refleksle orada sorulan sorulara tepkisini göstermistir. Belçika makamları bu saygısızlığa karşı gerekeni yapmalıdır" dedi.
Avrupa Birliği 'nin de bu konuda "sessiz kalmaması gerektiğini" belirten Bakan Bağış, "Hele ki Türkiye'nin vize muafiyet görüşmelerinin gündemde olduğu bir dönemde AB de bu saygısızlığa karşı hassasiyetini göstermelidir. Avrupa Birliği bu haksız vize rejiminin artık insanlik dışı bir uygulama halini geldiğini görmelidir. Türkiye'nin beklentisi olan hakkaniyetli, uygulanabilir bir Yol Haritasi'nı tamamlayarak tarafımıza iletmelidir" dedi.

 


  http://www.radikal.com.tr/1132943113294314

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  1 mayıs imajını düşünsenize! - amaurot

  Sayın Bakan AB ile iilişkiler ne alemde? Türkiye ile müzakerelere başlayan Hırvatistan'dan ne haber? AB ile yollar ayrılınca tukaka oluverdi Batı! Sonracığınıza 1 Mayıs'ta savaş alanına dönen Taksim Dünya'ya nasıl bir Türkiye algısı bırakmıştır allaseniz? Kenan Işık Bey Belçikaya gitmiş, haliyle vizeyle seyahat ediyor. Belçika polisi Kenan Işık'ı tanımak zorunda mıdır? Vize uygulayan bir ülke ziyaret sebebini sormayacak mıdır? Sonuçta hiçbir AB ülkesiyle vize kalkmamıştır! Ama Türk vatandaşı herkes Zanzibar Tanzanya'ya, Uganda'ya ziyarete gidebilir!

  Aman ne mühim - Hayhay

  Başlığı okuyan da belçika makamlarının bu kriz üzerine acil kriz masası oluşturduğunu sanır. Adamların umrunda veya gündeminde değil ki rutin birşey bu onlar için. Fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış...

  SAYIN BAKAN - pispor

  elbette Kenan beye yapılan haksızlığın karşısındayız.ama zannetmiyorum ki siz ve hükümetiniz her Vatandaşın yurt dışında ve içinde uğradığı haksızlığın karşısında aynı hasasiyetleri gösteresiniz.Emin değilim.

  gülesim geldi - ishak-ozen12

  yani şimdi bu cümleleri kullanıyorsan kendinden emin olman gerekir.öyle emin olmalısınki ülkemde polis -asker melek gibi olaması gerekir bu cumleleri kullanırken.fazla uzağa gitme "dilan 17 yaşında" Komaya soktunuz..!

  Baska isi olmayanlar - coolunuz

  Hangi ulkeye girerseniz girin, vizeniz bile olsa, havaalanindaki kisi o ulkede bulma sebeninizi sorar, nerede kalacaginizi sorar. Bu sorulara artistlik yaparak cevap verirseniz (parklarda yaticam) o zaman sizi iceri alabilirler, havaalanindan geri cevirebilirler, vizenizi iptal edebilirler. Bu sahis kimki ona ozel bir muamele sunsunlar. Birde dis isleri bakani olaya el atmis. Baska isleri yokmu bu insanlarin

  AB ve Avrupalı. - Clear

  AB istediği kadar insan hakları ve demokrasi teranesi ötüredursun,vatandaşları olan Avrupalı'nın zihniyeti pek değişime uğramamıştır.Onlar hala kendilerine insan gözüyle bakarlar ve demokrasinin sadece kendilerine hak sanırlar.Maalesef gerçek böyledir.Bir çok yorumumda bu ve benzeri eleştirileri yaptığımda,şimşekleri üzerime çektim.Ancak bu,hiçbir şeyi değiştirmiyor yani lafla peynir gemisi yürümüyor.Benzer şeyler iki kez benim de başıma geldi,biri Viyana'da diğeri de Nice(Fransa)'de...Her ikisinin de müsebbibi polisti.Hele Nice'teki genç bayan polis,kendisine "yeşil pasaportun(special passport)" uluslararası haklarını hatırlattığımda,omuzlarını silkerek "Turkish Passport" demişti.Bereket şefleri gelip kendisini uyarmış ve olay büyümemişti.

  Benim Kenan Işık'tan neyim eksik - topgay

  Sahiplenilmek güzel Kenan Işık adına ama ben her sabah uyandığımda, benim adaletim, benim yasalarım, benim devletim, benim polsim beni niye sahiplenmiyor, beni niye korumuyor diye düşünüyorum. Sanata, sanatçıya söz söylemek hakkımın olmadığını biliyorum ama insan olarak benim Kenan Işık'tan neyim eksik ki? Daha biz Belçika'ya bile gidemedik? Ülkemizde insanca yaşayamıyoruz ki.