Belçika nihayet: Fehriye Erdal yargılanacak

Belçika mahkemesi altı yıl sonra Fehriye Erdal ve 10 arkadaşını yargılamaya karar verdi: DHKP-C siyasi parti değil, suç örgütüdür. Erdal da siyasi suçlu değildir. O ve arkadaşlarını Belçika'da işledikleri suçlar nedeniyle yargılama yetkimiz vardır.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Brugges Ceza Mahkemesi, Sabancı Center suikastı faillerinden Fehriye Erdal ve terör örgütü DHKP-C üyesi 10 kişiyi, Belçika'da işledikleri suçlardan dolayı altı yıl sonra yargılamaya başladı. DHKP-C lideri Dursun Karataş'ın da gıyabında yargılandığı duruşmaya Erdal katılmadı.
Sanık avukatları duruşmada, Bruges Mahkemesi'nin bu kişileri yargılama yetkisinin bulunmadığı tezini işledi. Belçika'nın da imzasının bulunduğu AB terör listesinde DHKP-C'nin yer aldığını dikkate almayan avukatlar, bu örgütün terör örgütü olmadığını savundu. Davanın siyasi olduğunu ileri süren avukatlar, sorunun 'Türkiye ile DHKP-C arasında' olduğunu, Belçika'nın bu kişileri yargılayamayacağını savundu.
'Dava siyasi değil'
Avukatlar, müvekkillerinin 'siyasi suçlu', DHKP-C'nin de 'siyasi parti' olduğunu iddia etti ve mahkemenin yetkisizlik kararı almasını istedi. Mahkeme tarafları dinledikten sonra siyasi bir davanın değil, suç örgütü ve üyelerinin söz konusu olduğunu belirterek 'yargılama yetkisinin kendisinde olduğunu' açıkladı.
Fehriye Erdal ve birlikte yargılandığı 10 örgüt üyesinin, aralarında 'silah taşımak, suç örgütü faaliyetlerine katılmak, sahte kimlik kullanmak' gibi suçlamalarla yargılanmalarına 10 ve 23 Ocak'ta devam edilecek. Brugges Mahkemesi, 23 Ocak'taki davada Erdal'ın da hazır bulunmasını istedi.
Sıkı güvenlik önlemi
Sanık avukatlarının talebi üzerine duruşma için sıkı güvenlik önlemleri alındı. Ancak bu önlemler kendilerine de uygulanınca avukatlar durumu protesto etti.
Polisler, mahkeme girişinde saat, kemer ve ayakkabılarını çıkararak sanık avukatlarını da dedektörlerle aradı. Sanık avukatları, bu duruma karşı çıkarak salona girmeyi reddetti. Mahkeme salonunda bulunan polis köpeklerinden de rahatsız olan avukatlar, bir köpek önünde savunma yapamayacaklarını söyledi. Mahkeme Başkanı ise, "Korkmanıza gerek yok, köpekler gayet evcil" dedi.
Avukatların tavrına tepki gösteren federal savcı Johan Delmulle, avukatların savcılığa başvurarak sanıkların öldürülebileceklerini, Türkiye'den bu amaçla 'infaz timleri' gönderildiğini ileri sürdüklerini anlattı. Delmulle önlemlerin avukatların isteği üzerine alındığını hatırlattı.
Türkiye de davaya müdahil oldu. Türkiye'yi temsil eden avukat Dries Vincken, Türkiye'nin Erdal'a ilişkin bir davada ilk kez müdahil olduğunu hatırlatarak, 'söz konusu sanıklar ve örgütün Türk devletinin çıkarlarını zedelemek için çaba harcadıklarını söyledi. Sanık avukatlarının olayı saptırma girişimlerini eleştiren Vincken, kişiler üzerinde ele geçen belgelerde Türkiye'de suikast öngördüklerinin ortaya çıktığını dile getirdi. Vincken, 40 bin sayfalık dosya hakkındaki görüşlerini yıl sonuna kadar mahkemeye iletecek.


    http://www.radikal.com.tr/7653337653330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.