Belçika Türk milletvekillerinin cezaevi ziyaretine izin vermedi

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Belçika, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun Türk mahkûm Mikail Tekin’in ‘fiziksel şiddet görerek öldüğü’ iddia edilen Charleroi şehrindeki Jamioulx Cezaevi’ni ziyaret talebini geri çevirdi. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, “Doğrusu çok şaşırdım. İzin verilmemesi her zaman bazı kuşkuların doğmasına yol açar” diyerek tepkisini dile getirdi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, yurtdışında yaşayan Türklerin sorunlarını yerinde inceliyor. Bu çerçevede Almanya, Hollanda, Avusturya ve Fransa’ya giden Komisyon, 21-25 Eylül tarihleri arasında da Belçika’da olacak. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, AKP’li Mustafa Ataş, Ahmet Koca, CHP’li Çetin Soysal ve MHP’li Gürcan Dağdaş’tan oluşan heyet, Belçika’da hem Türk vatandaşları ile hem de yetkililer ile görüşmeler yapacak.
Komisyon, gezi öncesinde Dişişleri Bakanlığı aracılığı ile Belçika’ya, Türk mahkûm Mikail Tekin’in ‘fiziksel şiddet görerek öldüğü’ iddia edilen Charleroi şehrindeki Jamioulx Cezaevi’ni ziyaret etme talebini de iletti. Ancak Belçika, tüm ısrarlara rağmen milletvekillerinin cezaevinde inceleme yapma isteğini kabul etmedi. 

‘Şüphe uyandırır’
Komisyon Başkanı Zafer Üskül, Belçika’nın cezaevi ziyaretine izin vermemesine tepki göstererek şöyle konuştu:
“Doğrusu çok şaşırdım. Neden izin verilmediğini anlayabilmiş değilim. Sonuç olarak biz, bu tür yerleri ziyaret etmek isterken, karşılıklı bilgi birikimimizi zenginleştirmek, görüş alışverişinde bulunmak ve her yerde şartları dahi iyi nasıl kılabileceğimizi araştırmak üzere inceleme yapıyoruz. Elbette orada bir Türk’ün ölmüş olmasını da soracaktık, ilgililere. Belki de bunu istemedikleri için izin vermediler. Ama izin verilmemesi her zaman bazı kuşkuların doğmasına yol açar. Dolayısıyla biraz şaşırdığımı belirtmek isterim.”

Gözetim merkezini ziyaret
Komisyonun, Belçika ziyaretinin programı da belli oldu. Buna göre, Ramazan Bayramı’nın ikinci günü olan 21 Eylül Pazartesi günü Belçika’ya gidecek olan milletvekilleri akşam Türk sivil toplum örgütleri temsilcilerinin ve vatandaşların katılımıyla Büyükelçilik konutunda düzenlenecek resepsiyona katılacak. 22 Eylül Salı günü Senato Adalet Komisyonu Başkanı Patrik Vankrunkelsven’i ziyaret edecek olan komisyon üyeleri aynı gün Charleroi’de Türk vatandaşlar ile akşam yemeğinde biraraya gelecek. 23 Eylül günü Votem Gözaltı Merkezini ziyaret edecek olan komisyon üyeleri konuyla ilgili yetkililerle de bir araya gelecekler. Vekiller 24 Eylül Perşembe günü Türkçe öğretmenleriyle toplantı yapacak ve 25 Eylül Cuma günü ise Türkiye’ye dönecek.