Belçika'da 'Türk işi' bir kaçırma

Türk işadamı Eray Serimözü, Belçika'nın başkenti Brüksel'de kaçırıldıktan sekiz gün sonra serbest bırakılırken, olayla ilgili olarak beş kişi tutuklandı.

BRÜKSEL - Türk işadamı Eray Serimözü, Belçika'nın başkenti Brüksel'de kaçırıldıktan sekiz gün sonra serbest bırakılırken, olayla ilgili olarak beş kişi tutuklandı. Polis yetkilileri rehine olayını Türk asıllı bir Alman Sosyalist Avrupa Parlamentosu (AP) üyesinin yönettiğini iddia etti.
Brüksel Adli Polis Müdürü Glenn Audenarde, 'Meditera' adlı turizm şirketi sahibi Eray Serimözü'nün 22 Eylül gecesi evinin önünde kaçırıldığını ve Libin'de bir evde sekiz gün yatağa zincirli olarak tutulduğunu, 30 Eylül'de serbest bırakıldığını belirtti. Audenarde, 1.5 milyon avro fidye ödendiği iddiaları ortaya atılan olayla ilgili olarak dört kişinin tutuklandığını, bu kişilerden birinin Belçika'da daimi akreditasyonu bulunan bir Türk gazeteci olduğunu öne sürdü. Bu kişinin Ahmet Yumrukaya olduğu iddia edildi.
Polis müdürü, 'ticari bir çekişmenin ürünü' olduğunu ifade ettiği rehine olayını Türk asıllı bir Alman Sosyalist AP üyesinin yönettiğini söyledi. Audenarde, dokunulmazlığı olan bu parlamenteri sorgulama yetkisi bulunmadığını belirtti.
Vural Öger: İlgim yok
AP'de Türk asıllı tek sosyalist Alman parlamenter Vural Öger. Öger, Ahmet Yumrukaya ile yedi-sekiz ay önce tanıştığını ve kendisiyle bazı sorunlar yaşadığını; Serimözü'nün ise kendisine 2 milyon avro kadar borcu bulunduğunu, ancak 1998'den kalma bir olay olduğunu; iflas nedeniyle borcun kapanmadığını söyledi. Öger, böyle bir olaya karışmasının hiçbir mantıklı izahının olamayacağını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7601187601180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.