Belçika'dan DHKP-C'ye pres

Belçika'da uzun yıllar süren yargılama sürecinin ardından geçen yıl ağır hapis cezalarına çarptırılan ancak adli bir hata nedeniyle serbest bırakılan DHKP-C üyelerinin 'yeniden yargılanma' süreci sürüyor.

BRÜKSEL - Belçika'da uzun yıllar süren yargılama sürecinin ardından geçen yıl ağır hapis cezalarına çarptırılan ancak adli bir hata nedeniyle serbest bırakılan DHKP-C üyelerinin 'yeniden yargılanma' süreci sürüyor. Anvers Temyiz Mahkemesi'ndeki dünkü oturumda sanık avukatlarının iddialarını yanıtlayan savcılık, DHKP-C üyelerine daha önce verilen ancak iptal edilen cezaların artırılmasını istedi.
Fehriye Erdal ve 10 sanığı Belçika'da işledikleri suçlardan yargılayan Bruges Ceza Mahkemesi, 28 Şubat 2006'da açıkladığı kararda, Fehriye Erdal'a dört, örgütün başı Dursun Karataş'a beş, sözcüsü Musa Asoğlu'na altı, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Zerrin Sarı ve Şükriye Akar Özordulu'ya dörder yıl hapis cezası vermişti. Gent Temyiz Mahkemesi de 7 Kasım 2006'da bu cezaları onamıştı. Bruges Mahkemesi, ayrıca DHKP-C'yi 'terör örgütü' olarak nitelendirmiş ve Belçika'da adli alanda örgütün bu sıfatına resmiyet kazandırmıştı.
Savcılık, dünkü oturumda, Karataş ve Asoğlu için 10'ar yıl hapis cezası istdi.
Asoğlu'nun ayrıca 5 bin avro para cezası ödemesi talebinde bulunuldu. Savcılığın istediği diğer cezalarsa şöyle: Kimyongür için yedi yıl hapis ve 5 bin avro, Erdal, Saz, Sarı ve Özordulu için beşer yıl hapis.
'Kaide'den farkı yok'
DHKP-C'nin uluslararası terör örgütü ve suç şebekesi olduğunun teyit edilmesini de isteyen Belçika Savcılığı, sanıkların mahkemeyi yanıltmak istediklerini belirtti. Savcılık Belçika'yı merkez olarak kullanan DHKP-C'nin terör örgütü Kaide'den bir farkı olmadığının da altını çizdi.