Belçika'dan PKK'ya toplantı yasağı

Belçika hükümeti, Zübeyir Aydar'ın PKK/KONGRAGEL adına Brüksel'de yapmayı planladığı basın toplantısını yasakladı.

Belçika hükümeti, PKK/KONGRAGEL'in Brüksel'de yapmayı planladığı basın toplantısını yasakladı. Basın toplantısının yapılmasının öngörüldüğü, devlete ait olan ve basın merkezi olarak kullanılan binaya gelen sivil polisler, yöneticileri basın toplantısının Belçika Başbakanlığı ve İçişleri Bakanlığı talimatıyla yasaklandığını bildirdi. Yöneticiler, beklemekte olan gazetecileri dışarı çıkartarak kapıları kapattılar ve basın toplantısının iptal edildiğini açıkladı.
Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Belçika Başbakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde yapılan bir toplantı sonunda, kendisini örgütün 'başkanı' olarak tanıtan Zübeyir Aydar'ın, basın toplantısı için Brüksel'e gelmesi halinde, tutuklanarak ilticacı statüsüyle yaşadığı İsviçre'ye iadesi kararlaştırıldı.
Mezopotamya Haber Ajansı (MHA) duyurusunda, Türkiye’nin baskıları sonucu Belçikalı yetkililerin basın toplantısına izin vermediği ifade edildi. Öte yandan PKK yandaşlarından beş kişi, basın toplantısının yapılması planlanan binanın önünde bildiri dağıttı ve 'Brüksel'de bulunduğunu' belirttikleri Aydar'ın telefon numarasını basın mensuplarına verdi. Bildiride, örgütün üyelerine '20 Ağustos-20 Eylül arasında aktif savunmadan pasif savunmaya geçme' çağrısında bulunuluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7551477551470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.