Belçikalı heyet, DHKP-C'li Kartal'la görüştü

İSTANBUL - Belçika Federal Savcılığı tarafından Sabancı suikastına ilişkin Fehriye Erdal hakkında başlatılan soruşturma kapsamında Türkiye’ye gelen heyet, DHKP-C’nin liderlerinden Ercan Kartal’ın bilgisine başvuruyor.
Türkiye’ye gelen heyet, DHKP-C üyesi olmak suçundan cezaevinde bulunan yaklaşık 20 kişi ile görüştü. Dün ise İstanbul Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar eşliğinde Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan Ercan Kartal’ın bilgisine başvuruldu. Kartal, Sabancı suikastine ilişkin yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu arada Sabancı suikasti sırasında Sabancı Center’da görevli bazı kişilerin de tanık olarak bilgisine başvurulduğu öğrenildi.
Daha önce savcılığa bağlı Brugge Hukuk Mahkemesi’nde Sorgu Hakimi olan Christine Pettiez, Savcı Anne Fransen ve iki emniyet görevlisinden oluşan heyet Türkiye’ye gelmiş ve Fehriye Erdal ile ilgili bilgi almıştı. Heyete İstanbul Başsavcılığı tarafından Sabancı suikastının nasıl işlendiğine dair bilgi verilmişti. (Radikal)