Belde ufak, iş büyük

DİSK'le imzalandı
Türkiye'de kadın sorunları ilk defa bir toplusözleşmeye konu oldu. Diyarbakır Alt Kademe Kayapınar Belediyesi'nin DİSK ile imzaladığı toplusözleşme gereği, aile içinde şiddet uygulayan işçinin maaşının yarısı kendisine değil doğrudan eşine ödenecek.
Komisyon kurulacak
Kızlarını okula yollamayan, eğitim yardımı da alamayacak. Uygulamayı belediye ve sendika ortak komisyonu yürütecek. Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, "Amaç kadına yönelik şiddeti önlemeye katkıdır" dedi.

DİYARBAKIR - Kadına yönelik şiddet, ilk kez bir toplusözleşmeye konu oldu. Diyarbakır Alt Kademe Kayapınar Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında 45 gündür süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. İlk bir yıl için yüzde 32 zam öngörülen sözleşmeye, işveren ve sendikanın ortak kararıyla ilginç iki madde konuldu.
Buna göre, eşine şiddet uygulayan işçinin maaşından yüzde 50 kesinti yapılarak, şiddete maruz kalan eşe verilecek. Okul çağındaki kızını okula göndermeyen işçiye eğitim yardımı yapılmayacak.
Türkiye'de bir ilk
Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, sendika yöneticileriyle yaptıkları görüşmelerde, bölgede hâlâ yoğun olarak yaşanan aile içi şiddet ve kız çocuklarının okutulmaması konusunu ele aldıklarını belirterek, "Ekonomik olarak yoksun ve tüm baskılara katlanmak zorunda kalan kadının eşinden şiddet görmesi halinde ve kadının şikâyeti durumunda, işçinin maaşından yüzde 50 oranında kesinti yapılarak kadına verilecek. Bunun için sendika temsilcileri ve belediye çalışanlarından komisyon kurulacak. Komisyonun tespiti durumunda, maaştan kesinti yapılacak. Ayrıca kız çocuklarını okula göndermeyen işçi, eğitim yardımından yararlanamayacak. Amacımız özel hayata müdahale etmek değil. Kadına yönelik şiddeti önlemeye çalışıyoruz. Bu uygulama Türkiye'de bir ilk. Bu madde yönetimimiz süresince tüm sözleşmelerde yer alacak" diye konuştu.