Bele sarılmak taciz değil cinsel saldırı

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, evine gelen komşusunun beline sarılan sanığın davranışını 'cinsel taciz' olarak değil, 'vücut dokunulmazlığını ihlal eden cinsel saldırı suçu' olarak değerlendirdi.

ANKARA - Yargıtay 5. Ceza Dairesi, evine gelen komşusunun beline sarılan sanığın davranışını 'cinsel taciz' olarak değil, 'vücut dokunulmazlığını ihlal eden cinsel saldırı suçu' olarak değerlendirdi.
Ayancık Sulh Ceza Mahkemesi, hükümlünün olay günü evlerine gelen mağdurenin belinden tutarak sarıldığını, onun da karşı koyup tekme atması üzerine bıraktığını belirtti. Yerel mahkeme sanığa Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 105. maddesi uyarınca 'cinsel taciz' suçundan ceza verdi. Dava temyiz incelemesi için Yargıtay'a gitti. 5. Ceza Dairesi ise suçu 'cinsel taciz' değil 'cinsel saldırı' olarak değerlendirdi ve görevli mahkemenin de Asliye Ceza Mahkemesi olduğuna karar verdi. Yerel mahkemenin kararını bozan yüksek mahkeme, hükümlünün suçunun 'vücut dokunulmazlığını ihlal eden cinsel saldırı' olduğu da vurgulandı.
Şimdi dosya yeniden yerel mahkemeye gönderilecek. Yerel mahkeme kararında direnirse dosya yeniden Yargıtay'a gidecek ve uyuşmazlık sürerse son sözü Yargıtay Ceza Genel Kurulu söyleyecek. TCK'da yer alan 'cinsel taciz' suçunu işleyenler üç aydan iki yıla kadar hapis istenirken cinsel saldırı suçu sanıkları için iki-yedi yıl hapis istemiyle yargılanıyor.