Belediye başkanları tam yetki istiyor

Belediye başkanları tam yetki istiyor
Belediye başkanları tam yetki istiyor
Başkanlar Zirvesi, Uludağ'da toplandı. Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Altının değerini en iyi sarraf bilir, şehirlerin değerini de en iyi belediye başkanları bilir. Şehirle ilgili bütün yetkilerin, ileri batı ülkelerinde olduğu gibi yerel yönetimlere verilmesi şarttır. Şehirler ancak o zaman gerçek değerine kavuşabilir" dedi.

RADİKAL-Bu yıl 40. yılını kutlayan Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Başkanlar Zirvesi’ni Bursa Uludağ’da topladı. Zirvenin açış konuşmasını yapan MBB Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, zirvenin Uludağ’da yapılmasından büyük bir onur duyduğunu belirterek “Bursa, dünyanın en hızlı gelişen 4. şehri oldu. Şehirlerin değerleri, kentin de değerini öne çıkarıyor. Güzel projeler değerini bulur. İznik'te bulduğumuz bazilika dikkat çekti. Şehirlerin değeri yerel yönetimlerle ortaya çıkıyor" dedi.
MBB’nin Türkiye 'nin yerel yönetim tarihinde özgün bir yere sahip olduğunu vurgulayan Altepe, bilgi ve deneyim paylaşımı açısından Başkanlar Zirvesi’nin büyük bir önem taşıdığını söyledi.

BATI ÜLKELERİNDEKİ GİBİ TAM YETİK


Türkiye’nin artık ekonomik olarak da dünyanın etkili ülkeleri arasındaki yerini aldığını belirten MBB Başkanı Altepe “Altının değerini en iyi sarraf bilir, şehirlerin değerini de en iyi belediye başkanları bilir. Şehirle ilgili bütün yetkilerin, ileri batı ülkeleri gibi yerel yönetimlere verilmesinden yanayız. Ancak o zaman şehirler gerçek değerine kavuşabilir. Birlik üyeleri olarak da yaşadığımız kentlere dair bölümü ve uzmanlaşma esasları çerçevesinde bir planlama yapmalıyız" şeklinde konuştu.

TURGUT CANSEVER SEMPOZYUMU


Başkan Altepe, yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden birinin de insanların yaşadıkları mekanlarla duygusal bir bağ kurmasını sağlamak olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bunun için de yapacağımız her projenin temelinde insan olmalıdır. Modern hayatın popülaritesine kapılıp yapılarda ruhu öldürmemeliyiz. Birlik olarak buna dikkat çekmek amacıyla 7 Mart’ta, İstanbul Deniz Müzesi’nde Bilge Mimar Turgut Cansever Sempozyumu düzenliyoruz. Bu sempozyumda Türkiye’nin mimarı yapı stoku masaya yatırılırken, yeni mimari konseptler de tartışılacak.”

ÇOCUKLARIN ŞEHRİ KONGRESİ...

Modern şehirlere ruh katarken geleceğin mimarları çocuklara da yaşanabilir ortamlar hazırlanması gerektiğini savunan MBB Başkanı Recep Altepe "Yerel yönetimler olarak bu bizim asli görevimiz. Çocuk dostu şehirler oluşturmalıyız. Çocukların önüne çıkan her türlü engeli kaldırmalıyız. Biz, ‘Şehirler Çocuklarla Dolsun ve Çocukların Olsun’ sloganıyla yola çıktık. Yeni kurulan Şehir Planlama ve Tasarım birimimiz ile I. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi'ni düzenliyoruz. Tüm başkanlarımızı 11 -12 Nisan'da bu kongreye, Harbiye Askeri Müzesi'ne bekliyorum" şeklinde konuştu.

 

AKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ 
Belediye başkanları olarak Mayıs ayında da Bursa'da büyük bir organizasyon için yeniden bir araya geleceklerini ifade eden Altepe, sözlerini şöyle tamamladı: “14-15 Mayıs tarihlerinde Marmara Belediyeler Birliği olarak dünyanın birçok belediyesinden mevkidaşlarımızın da katılacağı Akıllı Belediyecilik Zirvesi'ni gerçekleştireceğiz. Bu zirvenin dünyada belediyecilik alanındaki bilgi ve tecrübe paylaşımı açısından büyük önem taşıyor.” İki gün süren zirvede Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği ‘nin (FODER) Kurucu Başkanı Özlem Denizmen “Karlar Altında Bütçe Yönetimi”, Halkla İlişkiler ve İletişim Uzmanı Ali Saydam ise, “Siyasi İletişim Yönetimi” konulu birer sunum yaptı.