Belediye çöplüğünde köpek savaşları

Çöplüğe atılan köpekler Balıkesir Belediyesi'yle hayvanseverleri karşı karşıya getirdi.
Haber: COŞKUN YAMAN / Arşivi

BALIKESİR - Çöplüğe atılan köpekler Balıkesir Belediyesi'yle hayvanseverleri karşı karşıya getirdi. Balıkesir Belediyesi Katı Atık Depolama Sahası'ndaki köpek savaşları DOHAYKO İstanbul-Gürpınar Şube Başkanı Sema Mandev'le Balıkesirli hayvanseverlerin çöplüğe çıkarma yapmasıyla başladı. Mandev ve hayvanseverler, çöplükte barınan 700 kadar köpeği kontrol etti, yaralı bir hayvanı da tedavi için araçlarına koymak istedi.
Bu, çöplük görevlilerini kızdırdı. Zabıtayı arayan görevliler, çöplüğe izinsiz giren hayvanseverlerden şikâyetçi oldu. Ve olaya jandarma el koydu. Belediye, jandarma karakolunda ifade veren hayvanseverlere yönelik şikâyetini geri çekti ama bu kez söz sırası hayvanseverlerdeydi. DOHAYKO'dan Sema Mandev tepkiliydi:
"Balıkesir çöplüğünde yaşayan bu köpeklerin durumunun iyileştirilmesi için birçok kez girişimde bulunduk. Ancak Belediye Başkanı Sabri Uğur'dan üç aydır randevu alamadık. Vali beyle görüşemedik. Çöplükte birçok köpek kaderine terk edilmiş durumda. Hayvanlar belediye barınağına alınıp tedavi edilmeli."
Balıkesirli hayvansever Belkıs Biçer de çöplükteki hayvanların durumunun içler acısı olduğunu anlattı: "Köpekler mezbaha artığıyla besleniyor, yavru köpekler pisliklerin içine düşüp ölüyor, çoğu susuz kalıyor."
Sahiplerince çöplüğe atılan 700 köpek olduğunu söyleyen belediye yetkilileriyse köpeklerin aç-susuz bırakıldığı yönündeki iddiasını reddetti. "Görevliler köpeklere bakıyor. Bidonlarla su koyuyor" diyen belediye yetkilileri, sorunun çözümü için valilik, belediye ve hayvanseverlerin bir araya gelmesini istedi.