Belediye işçileri Özgecan için iş bıraktılar

Belediye işçileri Özgecan için iş bıraktılar
Belediye işçileri Özgecan için iş bıraktılar
Karşıyaka Belediyesi'nin kadın çalışanları, Mersin'de bindiği minibüsün şoförü ve yakınları tarafından katledilen ve tüm Türkiye'yi yasa boğan üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan için iş bırakma eylemi yaptı. Kadına yönelik şiddeti kınayan kadınlar "Özgecan ilk değil ama son olsun" mesajı verdi.

RADİKAL - Karşıyaka Belediyesi'nin önünde kadın çalışanlar tarafından gerçekleştirilen eyleme erkek çalışanlar ve vatandaşlar da destek verdi. Eylemde "Yasta değil, isyandayız" , "Kadın katliamları son bulana dek alanlardayız", "Kadına şiddete hayır", "Katilini biliyoruz" ve " Akşam evde erken olmayacağız" yazılı dövizler taşındı.

Karşıyaka Belediyesi kadın çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Aylin Çağrı Aksan, " Türkiye 'de geçen ay erkekler tarafından; 26 kadın öldürüldü, 7 kadın tecavüze uğradı, 36 kadın ve kız çocuğu yaralandı ve 13 kadın da cinsel tacize maruz bırakıldı. Erkek şiddetine karşı susmayacağız. Katledilen, tecavüze, tacize uğrayan, sırf kadın olduğu için aşağılanan tüm kadınlar gözümüzde bir. İzin vermeyeceğiz, susmayacağız" dedi.

Kadınların iradelerinin yok sayılmasına, hayatlarına müdahale edilmesine ve erkek egemen düzenin kadınları yok saymasına itirazları olduğunu dile getiren Aksan, "Karşıyaka Belediyesi kadın çalışanları olarak tüm kadın katillerinin ve kadına şiddet uygulayanların en ağır cezalara çarptırılmasını istiyoruz. Yapılan saldırıları, şiddeti kınıyoruz" diye konuştu.
Kadın çalışanlar ayrıca duygu ve düşüncelerini oluşturdukları panoya döktü.
DHA