Belediye MHP'de ama Kızılcahamam AKP'de

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - 29 Mart 2009’da yapılan yerel seçimlerde belediyeyi MHP’ye kaptıran AKP’nin istişare kampı yine Kızılcahamam’da toplanacak. Kampın ana gündem maddesini Kürt ve Ermeni açılımı oluşturacak.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında altı ayda bir yapılan istişare toplantısının bu yıl 14’ncüsü düzenlenecek. 20 Kasım cuma gününden itibaren bakanlar, milletvekilleri, parti kurucuları, gençlik ve kadın kolları yöneticileri aileleriyle birlikte kampın yapılacağı Asya Termal Otel’e giriş yapmaya başlayacak. AKP’nin kampı dolayısıyla otel tamamen AKP’lilerin konaklamasına ayrıldı ve yabancı konuklara kapılarını kapattı.
Başbakan Erdoğan açış konuşmasını cumartesi günü öğleden önce, kapanış konuşmasını ise pazar günü akşam saatlerinde yapacak.
Kampın ana gündemini hükümetin TBMM gündemine getirmesi beklenen Kürt açılımı oluşturacak. Başbakan Erdoğan, milletvekillerine açılımla ilgili bilgi verecek ve önerilerini alacak. Türkiye ile Azerbaycan arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden olan Ermeni açılımı, yeni yasama döneminde ele alınacak konular da istişare kampının diğer önemli konuları olacak. Milletvekilleri de pek görüşme imkanı bulamadıkları bakanlarla bir araya gelerek, isteklerini iletme fırsatı bulacak.
AKP’nin geleneksel olarak düzenlediği istişare kampı son olarak geçen yıl ekim ayında yapılmıştı. Bahar aylarında yapılması planlanan kamp ise araya 29 Mart yerel seçimlerinin girmesi üzerine düzenlenememişti. Yerel seçimlerde, AKP’nin Kızılcahamam Belediyesi’ni MHP’li adaya kaptırması kampın başka yere taşınmasını gündeme getirmişti. Bu çerçevede Antalya ve Ankara’nın termal kaynakları bulunan bir diğer ilçesi olan Haymana gündeme geldi. Ancak son kararı veren Erdoğan tercihini yine Kızılcahamam’dan yana kullandı.