Belediye nabız yokluyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gökkafes'in yıkımıyla ilgili nabız yoklamaya başladı. İstanbul Bülteni dergisinde Gökkafes'li ve Gökkafes'siz iki fotoğrafı yayımlayan belediye 'Aradaki 7, 70 ya da 7 bin farkı bulun' sloganıyla yarışma düzenledi. En fazla 100 kelimeyle fotoğrafların yorumlanması istenen yarışmada dereceye girenlere ücretsiz kültür sanat etkinlikleri imkânı sunulacak. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Gökkafes'in yıkımı için açtığı dava ise devam ediyor.

İSTANBUL - Mahkemede Gökkafes'in tapusunu iptal ettiren ancak yıkım davası açmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, resmi yayın organı İstanbul Bülteni'nde Gökkafes'li ve Gökkafes'siz İstanbul konulu bir yarışma düzenliyor. Bültende, denizden çekilmiş fotoğrafla önce Dolmabahçe'nin şu andaki görüntüsü, yanında fotoshop programıyla Gökkafes'in yok edildiği görüntü verilerek, okurlardan karşılaştırılma yapmaları isteniyor.
'Bir ya da 100 kelimeyle anlat'
'Aradaki 7, 70 ya da 7 bin farkı bulun' sloganıyla düzenlenen yarışmada, en az bir, en fazla 100 kelimeyle iki İstanbul fotoğrafını yorumlayacak okuyuculardan dereceye girenlere, ücretsiz sanat etkinlikleri, tarihi mekânlarda gezi imkânları sunulacak. Belediye görüş bildirilmesi için P.K. 97 Fatih/İstanbul adresini ve istanbulbulteni@ibb.gov.tr e-posta adresini verdi.
Kentin siluetini bozduğu için tartışma konusu olan Gökkafes, yıllar süren bir hukuk savaşının ortasında yer alıyor. Gökkafes bugüne kadar yerel mahkeme, Yargıtay ve Danıştay arasında dolaşan 15'ten fazla davaya konu oldu. Yıkımla ilgili sürecin hızlanması ise 1997'de, Padişah 2. Abdülhamit'in 1908'de tapuya yazdırdığı 'güvenlik nedeniyle (Gökkafes'in bulunduğu) arazi üzerinde yapı yapılamaz' şerhinin Süzer'in başvurusu üzerine silindiğinin ortaya çıkmasıyla başladı. Mahkeme 'şerhin yeniden tapuya işlenmesine' karar verdi ve Yargıtay da bunu onadı.
Sadece İTÜ dava açtı
Yüksek mahkeme kararından sonra arazi üzerinde hak sahibi olanlardan sadece İstanbul Teknik Üniversitesi Gökkafes'in yıkımı talebiyle dava açtı. Dava sürüyor. Arazide Büyükşehir Belediyesi ile Hazine'nin de hak sahipliği bulunuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7428447428440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.