Belediye nihayet uyandı!

Beyoğlu Belediyesi, Radikal'in haberi üzerine Galata Kulesi'nin devamı olan Venedik Kulesi'nin yanı başına yapılan kaçak inşaatı dün yıkmaya başladı. İnşaatın sahibi "Ben kanunlara saygılıyım" dedi. İnşaat ustaları da belediyeyi suçladı: "İnşaatı biliyorlardı, mühürledikleri de doğru değil."

İSTANBUL - Galata Kulesi'nin devamı niteliğindeki iki gözetleme kulesinden biri olan Venedik Kulesi'nin yanında yapılan kaçak inşaat Beyoğlu Belediyesi tarafından yıkılmaya başlandı. İnşaatta çalışan kalfa, "Belediye
inşaatı biliyordu. Mühürlendiği doğru değil. Öyle olsa çalışmazdık" dedi.
Radikal'in dünkü sayısında yer alan haber üzerine Beyoğlu Belediyesi yıkım ekipleri, Kuledibi'ndeki inşaatı yıkmak için harekete geçti. 13. yüzyıla ait olan ve Venedikliler tarafından yapılan gözetleme kulesinin yanı başına yapılan inşaatın yıkımı sırasında, belediyeyi şikâyette bulunan Şehristanbul Derneği Başkanı Atilla Tuna da hazır bulundu. Esnafın meraklı bakışları arasında iş makinesi tarafından yıkılan inşaatın sarsıntıları çevrede bulunan diğer yapıları da etkiledi. Bunun üzerine vatandaşlar ekipleri uyardı.
'Halka ve kanuna saygılıyım'
İnşaat sahibi Mustafa Toprak da hemen bitişiğindeki aydınlatma gereçleri satan dükkânının zarar görmemesi için uğraştı. İş makinesi, inşaatı yıkmakta zorlandığı ve çevredeki tarihi binalar da dahil yapılar sarsıldığı için çalışmaya ara verildi. Belediye ekipleri önümüzdeki birkaç gün içinde inşaatın tamamen sıfırlanacağını belirtirken, inşaat sahibi Mustafa Toprak, "Ben gecekondu yapmadım. Kanuna da halka da saygılıyım" dedi. İnşaatta çalışan kalfa ise "Belediye inşaatı başından beri biliyordu. Binanın mühürlendiği doğru değil. Mühürlenmiş olsa çalışmazdık" diye konuştu.