Belediye: Provokasyon

İstanbul'un çeşitli semtlerinde, imar kanunlarına aykırı oldukları için hakkında yıkım kararı çıkarılan 600 bina bulunuyor. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında...

İSTANBUL - İstanbul'un çeşitli semtlerinde, imar kanunlarına aykırı oldukları için hakkında yıkım kararı çıkarılan 600 bina bulunuyor. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında, Hazine arazisi, su havzası ve sahil şeridindeki kaçak yapıların yıkıldığını anlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Müdürü Şimşek Deniz, sorunu kimseyi mağdur etmeden çözmeye çalıştıklarını belirtiyor:
"Kurtköy ve diğer yerlerde kaçak yapı olmasına rağmen, belediye herhangi bir anarşi olmasın, karışıklık çıkmasın diye yapı sahiplerine enkaz bedeli ödemek veya sosyal konutlardan ev verme teklifinde bulunuyor. Buna rağmen yapı sahipleri siyasi angajmanlarla provoke ediliyor. Pendik, Tuzla, Sarıyer, Eyüp, Küçükçekmece, Kâğıthane'de bu şekilde 600 yapı var. Bu provokasyonlara karşı halkı yıkım konusunda bilgilendirmeye çalışıyoruz."
'Aslında ev sahipleriyle anlaştık'
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, yıkım öncesi Canbazbayır'da 44 yapının 33'üyle konut karşılığı, 11 ile de yıkım bedeli alarak evlerini boşaltma konusunda anlaşıldı. 38 ev yıkım öncesinde boşaltıldı. Belediye, kaçak yapı sahiplerine metrekare başına betonarme yapılarda 315 YTL, yığma yapılarda 193 YTL yıkım bedeli ödemeyi veya her bina başına sosyal konutlardan indirimli konut vermeyi öneriyor.
Gecekondu sahipleri, yıkım karşılığı sosyal konutlara taşınmaya yönlendiriyor. Belediyeden yapılan açıklamada, Eyüp Güzeltepe ya da Pendik Dolayoba'da 300 kadar belediyeye ait sosyal konut bulunduğu, buradaki 100 metrekarelik konutların piyasa değerinin 70-80 bin YTL olduğu, ancak kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde kaçak yapı sahiplerine 30-40 bin YTL'ye 20 yıla varan taksitle tahsis edildiği belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7520707520700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.