Belediye şu mağarada...

Hasankeyf'te mağaraların apart otel, kafe ve lokanta yapılabilmesi için hazırlanan proje, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nda. Sembolik olarak Hasankeyf belediyesinin bir biriminin mağaraya taşınması düşünülüyor.

DİYARBAKIR - Hasankeyf'te mağaraların apart otel, kafe ve lokanta yapılabilmesi için hazırlanan proje, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nda. Sembolik olarak Hasankeyf belediyesinin bir biriminin mağaraya taşınması düşünülüyor.
Batman Valisi Efkan Ala, "Mağaraların ışıklandırılması ve ön kısmından girişlerinin sağlanması için platform yapılması amacıyla ÇEKÜL işbirliğiyle proje hazırladık. Proje Diyarbakır'daki Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan bu ay sonunda çıkacak ve hemen çalışmaya başlayacağız. 20 mağarayı kapsayan projeyle mağaralar, apart otel, kafe ve lokanta gibi mekânlara dönüştürülecek. Düzenlemesi yapılacak mağaraların önünde bulunan köy de çalışmalar kapsamında. Gelenlere tarih öncesi yaşamı tattırmak istiyoruz" dedi.
Hasankeyf'teki çalışmalar için 2 trilyonluk ödenek ayrıldığını belirten vali Ala, bunun 500 milyar lirasının mağaraların işlevlendirilmesi için kullanılacağını açıkladı. Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen de "Şu anda mağaralarda yaşayan beş-altı aile var. Sembolik olarak belediyenin bir hizmet birimini mağaraya taşıyacağız" dedi.