Belediye zabıtası 'haber alma özgürlüğü'ne kafa attı

Belediye zabıtası 'haber alma özgürlüğü'ne kafa attı
Belediye zabıtası 'haber alma özgürlüğü'ne kafa attı

Zabıta tarafından dövülen Kaya?nın burnuna dikiş atıldı. FOTOĞRAF: MEHMET ERÇAKIR / DHA

ISPARTA - Belediye Başkanı’nı eleştiren haberin yayınlamdığı yerel gazeteyi toplayan zabıtaların gazeteyi vermemekte direnen bir kişiyi dövdüğü öne sürüldü.
Isparta’nın Gönen İlçesi’nde eski Belediye Başkanı İbrahim Çelik’in Belediye Başkanı AKP’li Özcan Kesmen hakkındaki açıklamaları yerel bir gazetede yer aldı. İddialara göre Belediye Başkanı Özcan Kesmen, zabıtalara gazeteleri toplamaları talimatı verdi.
Dün ‘Papatya Tost’ isimli kafede çalışan 24 yaşındaki Ahmet Kaya, yerel gazeteyi okuyordu. Bu sırada zabıta görevlileri gazeteyi elinden zorla almaya çalıştı. Ahmet Kaya gazeteyi henüz okumadıklarını ve bu nedenle vermeyeceklerini söyledi.
 Bunun üzerine çıkan tartışmada Belediye Başkanı Özcan Kesmen’in akrabası da olan zabıta memuru, Kaya’ya kafa atarak burnunu kırdı. Çevrede bulunan esnaf tarafından sağlık ocağına götürülen Ahmet Kaya ilk müdahalenin ardından Isparta Gülkent Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Kaya’nın burnuna dikiş atıldı. Kaya, adı Ömer olduğu belirtilen zabıta memuru hakkında suç duyurusunda bulundu.

Başkan yalanladı
Gönen Belediye Başkanı Özcan Kesmen, kavga olayını doğrularken olayın farklı yöne çekildiğini söyledi. Başkan Özcan Kesmen “Zabıta memurlarımız her pazartesi yapılan rutin gıda kontrolü için oradaydı. Esnaf ‘Buraya niye giriyorsunuz?’ diyerek tepki göstererek zabıtanın yakasına yapışınca kavga çıkmış. Bunlar kesinlike tasvip ettiğimiz şeyler değil” diye konuştu. (dha)