Belediyeden 50 ücretsiz internet evi

Hem bedava, hem güvenli internet... İstanbul Büyükşehir Belediyesi, internet kafelerin suç yuvası haline dönüşmesini önlemek amacıyla üyelik sistemiyle İstanbul'un tüm ilçelerinde ücretsiz hizmet verecek 50 internet evini hizmete soktu.

İSTANBUL - Hem bedava, hem güvenli internet... İstanbul Büyükşehir Belediyesi, internet kafelerin suç yuvası haline dönüşmesini önlemek amacıyla üyelik sistemiyle İstanbul'un tüm ilçelerinde ücretsiz hizmet verecek 50 internet evini hizmete soktu.
2 milyon YTL'ye mal olan proje kapsamında son teknoloji (LCD 17 inç ekran, kulaklık, renkli yazıcı) 30'ar bilgisayarın bulunduğu 'Belnet İnternet Evleri'lerinde, kullanıcıların pornografik, bölücü ve zararlı sitelere girmesini engelleyen güçlü bir filtreleme sistemi kullanılacak. İnternet evlerinden görme engelliler de yararlanabilecek.
İstanbulluların, üyelik sistemiyle ücretsiz faydalanabileceği 'Belnet'lerin ilki dün Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi'nde açıldı. Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Gençlerimizi donanımlı hale getirmeliyiz. Çocuklarımız ve gençlerimiz temiz internetle buluşacak" dedi.
Belnet'lerde belirli günlerde uzman eğitmenler tarafından projeksiyon eşliğinde internet destek dersleri de verilecek. İnternet evlerinde ayrıca bilgisayar kullanıcı eğitimleri, web tasarımı gibi eğitim programları da olacak.
Telekom da 850 ilçeye kuracak
Türk Telekom da yurt çapında 850 ilçeye internet evi kuracak. Yıl sonuna kadar tamamlanacak internet evleri için ilçelere 15 bin 600 bilgisayar gönderilecek. Kayseri Türk Telekom yöneticisi Yılmaz Tohumoğlu, internet evlerinde 18-20 bilgisayar bulunacağını söyledi. Tohumoğlu, "İnternet evlerinin işletilmesi ve sorumluluğu kaymakamlarda olacak" dedi.