Belediyeden foklara çöp

Bodrum'da, Yalıkavak'taki Küdür Yarımadası'na fosseptik akıtanlara jandarma suçüstü yaptı. Akdeniz fokunun yaşadığı ve birinci derece doğal-arkeolojik sit olan bölgeyi kirletenlerden biri de belediye. Başkanın savunması: "Kanalizasyon ihalemiz tasarruf tedbirlerine takıldı."
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'un Yalıkavak beldesinin fok değil fosseptik cenneti olduğu ortaya çıktı. Bodrum Jandarma Çevre Koruma Timleri, Yalıkavak Belediyesi ve özel şirketlere ait vidanjörlerin, dört yıldan beri fosseptik atıkları Küdür Yarımadası'ndaki Çatal Tepesi'nden doğaya boşalttığı ihbarı üzerine operasyon yaptı. Biri belediyeye, üçü özel şirkete ait dört vidanjöre suçüstü yapıldı.
Pis su dereleri halinde denize akan atıkların fok cenneti Paşa Koyu ve Kiremit Adası çevresini kirlettiği saptandı. Jandarma, vidanjör sahiplerine
Çevre Kanunu'na muhalefetten vidanjör başına 5.2 milyar lira ceza yazdı, vidanjörlerin ruhsatlarına el koyup suç duyurusunda bulundu.
'Günde 200 ton pis su'
Suçüstü yakalanan vidanjör şoförü Ali Mermerci, bu alanın kendilerine Yalıkavak Belediyesi'nce gösterildiğini söyleyerek, "Biz de şikâyetçiyiz. Koku nedeniyle özellikle yazları turistler ve halk yaşayamaz hale geliyor. Ancak ben işçiyim. Talimat verildiği için buraya döküyorum. Belediyeye sefer başına 5 milyon lira ödüyoruz. Beldedeki yedi vidanjör, günde yaklaşık 200 ton pis suyunu buraya boşaltıyor" dedi.
Bölgede hayvancılık yapan Salih Çınar, Küdür Yarımadası'nın tek doğal gölü olan Sarıalan Gölü sularının da fosseptik atıklarıyla zehirlendiğini, son üç yılda bölgede sekiz küçük baş, bir büyük baş hayvanın hastalıktan öldüğünü söyledi. Çınar, "Kaymakamlık ve Yalıkavak Belediyesi'ne defalarca başvurduk. Ancak pis suların doğaya bırakılmasını engelleyemedik" diye yakındı.
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Oğuz Alpözen de Akdeniz foklarının üreme ve yaşama alanı olan bölgede 4 bin yıllık mağaralar ve eski eserler bulunduğunu hatırlattı: "Burası doğal ve arkeolojik sit ilanı. Tek çöp atılması söz konusu olamaz. Durumu Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na rapor ederek, sorumluların cezalandırılmasını isteyeceğim."
Başkanın itirafı
Yalıkavak'ın DYP'li Belediye Başkanı Celal Yıldızhan ise uygulamayı şöyle savundu:
"Yalıkavak beldesinin 15 trilyon liraya mal olacak kanalizasyon şebekesinin
ihalesi İller Bankası tarafından yapıldı, ancak dört yıldan beri tasarruf tedbirlerine takıldı. İkisi belediye, beşi de özel şirketlere ait yedi vidanjör ev, otel, tatil köyü ve işyerleri atık sularını Küdür Yarımadası'na boşaltmak zorunda kaldı.
Daha önce atıkları belediye çöplüğüne döküyorduk. Ancak burası kente yakın olduğu için halktan yoğun şikâyet geldi. Beldenin atık sularını boşaltacağımız yer bulamadık. En uygun yer olarak Küdür Yarımadası'nı tespit ettik. Ancak çevre ve doğanın bu kadar kirlendiğini fark edemedik. Çok üzgünüz. Sorun yerel kaynaklarla çözülemez. Turizmden milyarlarca dolar kazanan devlet soruna el atmalı."