Belediyelerde 'işgaliye'ye son

Marmaris'in İçmeler Belde Belediyesi ile pazarcı İbrahim Şentürk arasındaki 'işgaliye ücreti' anlaşmazlığı, Danıştay'da da pazarcıların lehine sonuçlandı.

MUĞLA - Marmaris'in İçmeler Belde Belediyesi ile pazarcı İbrahim Şentürk arasındaki 'işgaliye ücreti' anlaşmazlığı, Danıştay'da da pazarcıların lehine sonuçlandı. 8. Daire, 'pazar kurmanın belediyelerin asli görevi olduğuna ve işgaliye ücreti alamayacağı'na karar verdi.
Pazarcı Şentürk, İçmeler Belediyesi'nin tahsil ettiği 'işgaliye ücreti'nin alınmaması için Muğla İdare Mahkemesi'ne açtığı davayı kazandı. Bunun üzerine İçmeler Belediyesi, kararın temyizi için Danıştay'a başvurdu.
Danıştay 8. Dairesi de, '1580 sayılı Yerel Yönetimler Yasası uyarınca pazaryeri yapmanın belediyelerin asli görevleri arasında sayıldığını, yerel mahkeme kararının dayandığı gerekçenin usul ve yasaya uygun olup, bozulmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, temyizin reddine ve kararın onanması' görüşüne yer verdi.
Kararın diğer belediyeler ve pazarcı esnafı için 'emsal teşkil edeceğini' belirten Şentürk, "Son üç yılda ödediğimiz işgaliye ve uğradığımız zararın ödenmesi için belediye hakkında tazminat davası açacağız" dedi.