Belediyenin açtığı çukura düştü, öldü

Üstüne toprak çöktü
Türkiye'de sık görülen kazılıp bırakılmış 'belediye çukurları'nın son kurbanı 11 yaşındaki Ali Yeşiltaş oldu. Denizli Belediyesi'nin onarım için açtığı kanalizasyon çukuruna düşen Ali Yeşiltaş, kenarda yığılı toprak da üzerine dökülünce yaşamını yitirdi.
Ölümden sonra özür
Çevresinde hiçbir önlem bulunmayan üç metre uzunluğunda ve iki metre derinliğindeki çukurun etrafı, kazanın ardından alel- acele bir güvenlik şeridiyle çevrildi. Bir de tanıdık levha konuldu: "Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz!"
Belediye araştırıyor
Yetkililer sorumluluğu kabul etmeye gönülsüz. Fen işlerinden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar şunları söyledi: "İlk belirlemelere göre olayın nedeni dikkatsizlik. Belediyenin ihmali olup olmadığını da araştırıyoruz. Hepimiz üzüldük."
Haber: RAMAZAN ÇETİN / Arşivi

DENİZLİ - Oyun oynarken Denizli Belediyesi tarafından açılan kanalizasyon çukuruna düşen 11 yaşındaki Ali Yeşiltaş, kenarda yığılı toprağın üzerine dökülmesi sonucu hayatını kaybetti. Belediye yetkilileri kazanın dikkatsizlikten kaynaklandığını belirterek, "Biz yine de belediyenin ihmali olup olmadığını araştırıyoruz" dedi.
Anafartalar Mahallesi'nde Denizli Belediyesi görevlilerinin onarım çalışmaları için açtığı 3 metre uzunluğunda, 2 metre derinliğindeki kanalizasyon çukurunun çevresinde önceki gün arkadaşları ile top oynayan Yeşiltaş, çukurun üzerinden atlamaya çalışırken içine düştü. Meydana gelen kayma sonucu, çukurun kenarında yığılı olan toprak, Yeşiltaş'ın üzerine döküldü. Yaklaşık iki ton toprağın altında kalan Yeşiltaş'ı, çevreden yetişenler çıkardı.
Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Yeşiltaş, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Ali Yeşiltaş'ın cenazesi, babası Sabri ve annesi Rukiye Yeşiltaş'ın gözyaşlarıyla, dün Çal ilçesinin Denizler beldesinde toprağa verildi. Belediye yetkilileri önceki günkü kaza ardından dün, daha önce hiçbir önlem alınmayan çukurun etrafını güvenlik şeridiyle çevirdi. 'Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Denizli Belediyesi' yazılı bir de levha konuldu. Bir başka sokakta açılan çukurun çevresine de güvenlik şeridi çekildi.
Belediye: Dikkatsizlik var
Çukurun etrafında önlem alınmaması, mahallelinin tepkisine yol açtı. Fen işlerinden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar ise olayda ihmal olup olmadığını araştırdıklarını belirtti. İlk belirlemelere göre olayın dikkatsizlik sonucu meydana geldiğini saptadıklarını söyleyen Çınar, "Biz yine de belediyenin bu olayda ihmalinin olup olmadığını kapsamlı şekilde araştırıyoruz. Hepimiz çok üzüldük" dedi.
Hulusi Kulaklı İlköğretim Okulu 5-A sınıfı öğrencileri de, arkadaşlarının ölümüne gözyaşı döktü. Sırasını fotoğraf ve çiçekle süsleyen öğrencileri, öğretmen Demet Özkan sakinleştirmeye çalıştı. Okul Müdürü Mehmet Aydınsoy, "Çok başarılı bir öğrenci ve sınıfın neşe kaynağıydı" dedi.Belediyeler bunu hep yapıyor
  • 03 Nisan 2003, Antalya'da belediyenin açtığı çukura düşen otomobil alev aldı, iki kişi öldü.
  • 31 Mayıs 2003, Aydın Germencik'te Hüseyin Karacaoğlu otomobiliyle köprü yapımı için açılan çukura düştü. Araçtaki dört kişi öldü.
  • 9 Eylül 2003, İstanbul Altınşehir'de 13 yaşındaki Özgür Dilekçi kapağı kırık foseptik çukuruna düşerek hayatını kaybetti.
  • 17 Mart 2002, Kurtköy yakınlarındaki eski bir taşocağının yağmur suyu dolu çukuruna düşen 12 ve 14 yaşlarındaki dört çocuk öldü.
  • 29 Ocak 2004, Seyrantepe'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin fidan dikmek için açtığı çukura düşen 12 yaşındaki Ümit Arslan öldü.