Belediyenin ayıbı: Görme engelli çöp hizmetine

Mamak Belediyesi, santral görevlisi görme engelli işçiyi çöp hizmetlerine verdi. Genel-İş Sendikası suç duyurusu yaptı: "Sendika değiştirmeye direndiği için cezalandırıldı." Belediye ise 'Kasıt Yok' diyor.

ANKARA - Görme engelli santral çalışanını çöpçü olarak görevlendiren Mamak Belediyesi, "Kasıt yok" dedi!
Mamak Belediyesi işçisi Cemil Dağ, yüzde 85 oranında görme kaybı olduğunu ve sekiz yıldır özürlü kadrosunda belediye santralınde çalıştığını belirterek, belediyenin sendika baskısına boyun eğmediği için görev yerinin değiştirildiğini öne sürdü. Dağ şöyle konuştu:
"Belediyenin bazı yetkilileri, sendika değiştirmem yönünde baskı yaptı. Bunu yapmazsam iş akdimin fesih edileceği yönünde tehdit edildim. Ama Genel-İş Sendikası'ndan istifa etmedim. Bunun üzerine temizlik işlerinde görevlendirildim. Üç gündür sokak temizliğinde çalıştırılıyorum. Çöpü göremiyorum. Yolun karşısına geçmekte zorlanıyorum. Açık bulunan kanalizasyonlar nedeniyle sürekli korku içerisindeyim."
Genel-İş Sendikası Ankara Bölge Sorumlusu Erdal Tuncer de, olayın, üyelerinin belediye yöneticilerinin sendika değiştirmesi yönündeki telkinlerine uymamasından kaynaklandığını ileri sürdü. Olayı noter aracılığıyla tespit ettirdiklerini anlatan Tuncer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na şikâyetlerini ilettiklerini, belediye yönetimi hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını vurguladı. Tuncer, üyelerinin özrüne uygun bir işte görevlendirilmesini istediklerini söyledi.
Mamak Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise belediyede zaman zaman görev değişiklikleri yapıldığı, söz konusu olayın da bunlardan biri olduğu savunuldu. Açıklamada, "Herhangi bir kasıt yok" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7594457594450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.