@ismailsaymaz

Belediyenin binası da riskli

Depremde yıkılma tehlikesi olduğu için boşaltılan çocuk yuvasını hiçbir tedbir almadan yeniden hizmete açan AKP'li Esenyurt Belediyesi'nin başkanlık binası da riskli çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Esenyurt'ta, olası bir Marmara depreminde yıkılma tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle bir önceki dönem boşaltılan çocuk yuvasını hizmete açan Esenyurt Belediyesi'nin başkanlık binası da tehlikede. AKP'li Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ali Koçak'ın, 'binanın güçlendirilmesi' yönündeki raporundan haberdar olmadıklarını söyledi.
Esenyurt Belediyesi, 8 Ağustos 2003'te Küçükçekmece İmar ve Planlama Müdürlüğü'ne başvurarak, ilçe belediyesine ait hizmet binaları için teknik inceleme istedi. Bunun üzerine, İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı Anabilim Dalı'ndan Dr. Ali Koçak tarafından 19-20-21 Ağustos 2003'te ilgili binalarda inceleme yapıldı.
Kültür Merkezi de riskli
Dr. Koçak, inceleme sonucunda 'Beton muayenesi değerlendirme raporu' ve 'Teknik rapor' hazırlayarak belediyeye sundu.
Koçak'ın raporunda, 1999 yılındaki Marmara depreminden önce inşa edilen belediye binası ve depremden sonra yapılan Kültür Merkezi Binası'nın merdiven boşluğuna denk gelen bölümünün, olası bir Marmara depreminde yıkılma riski taşıdığını kaydederek, her iki bölümün 'güçlendirilmesi' gerektiğini kaydetti.
Ali Koçak, hazırladığı raporunun 'sonuç ve değerlendirmeler' bölümünde şu ifadelere yer verdi: "Başkanlık binası olarak adlandırılan kısım mevcut yönetmeliklere göre yetersiz. Bu kısmın ilave taşıyıcılarla güçlendirilmesi, olası deprem riskleri açısından gerekli. Ayrıca Kültür Merkezi Binası'nın merdiven boşluğuna denk gelen kısmı da güçlendirilmeli."
'Haberimiz yok'
Gürbüz Çapan başkanlığındaki belediye yönetiminin rapordan 15 gün sonra yapının rölövesini çıkararak, güçlendirme projesi hazırlıklarına başladığını belirten Dr. Ali Koçak, "Bu çalışma daha sonra durdu. İki ay sonra da binanın güçlendirme çalışması yapılmaksızın tadilata alındığını gördüm" dedi. 28 Mart'taki yerel seçimlerden sonra yönetimi devralan AKP'li Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ise böyle bir rapordan haberdar olmadıklarını söyledi. Böyle bir şeyi ilk kez duyduğunu ileri süren başkan Kadıoğlu, belediye binasına yönelik herhangi bir araştırma ve güçlendirme çalışması yapmadıklarını kaydetti.
İlçede, yine Koçak'ın verdiği, 'olası depremde yıkılır' yönündeki rapor üzerine Çapan döneminde boşaltılan Esenyurt Çocuk Yuvası, AKP'li belediyenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Boğaziçi İnşaat Müşavirlik Anonim Şirketi'nin 'olumlu' raporu üzerine geçen temmuzda hizmete açılmıştı. Koçak'ın raporunu, 'yönetmeliklere uygun, gerçeklere aykırı' diye değerlendiren belediye, üç gün önce yuvaya ek olarak yapılacak binanın temelini attı.