Belediyenin kar faturası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), dört günlük karın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne toplam maliyetinin tahminen 20-25 trilyon lira olduğunu açıkladı.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), dört günlük karın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne toplam maliyetinin tahminen 20-25 trilyon lira olduğunu açıkladı. AKOM'un açıklamasına göre; dört günlük faaliyetler sırasında tuzlama için 2 trilyon, üre için 60 milyar lira harcandı. Akaryakıt, kumanya gibi malzemelerle araç bakımı ve işçilik mesaisinin 1'er trilyon, yol hasar çalışmalarınınsa 15-20 trilyona mal olacağı tahmin ediliyor.
Dört gün boyunca İBB iştirakleri ve müteahhit firma personeli dahil 5 bin kişiyle vardiyalı olarak görev yaptı. Çalışmalarda 12 bin 980 ton tuz kullanıldı, 15 bin 200 ton tuz ilçe belediyelere, 2 bin ton tuz da bazı kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtıldı.
Bu arada belediyenin elindeki tuz stokları eridi. Stoklardaki 40 bin ton tuzun yaklaşık 30 bin tonu kullanıldı. Belediyenin 2004 yılı için alım ihalesi yaptığı 20 bin ton tuzun, önümüzdeki 10 günde naklinin yapılması bekleniyor. 20 bin ton tuzun nakli tamamlanmadan yeni bir kar dalgası bastırırsa İstanbul kritik günler geçirebilir.
Lodos ve yağmur uyarısı
AKOM açıklamasında, kötü hava koşullarıyla mücadelede 'C' planı çalışmalarının sürdüğü belirtildi, soğuk havanın bugün lodosa dönmesiyle birlikte yerini 10-12 derecelik artışla ılıman bir havaya bırakacağı ifade edildi. Bugün itibarıyla etkili olması beklenen yağış nedeniyle de su baskınlarına karşı dikkatli olunması istendi.