Belediyenin mayo sınavıTopbaş: Kısıtlama yok

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "Bilbordlara reklam afişi asamıyoruz" diyen firmaları yalanladı: "Hiçbir kısıtlama yapmıyoruz." Topbaş'ın açıklamasından sonra Zeki Triko, Nelson ve Sun-set, yeniden başvuruda bulma kararı aldı.

İSTANBUL - 'Sessiz sedasız mayo sansürü' konusunda Büyükşehir Belediyesi geri adım attı. Türkiye gündemine oturan mayo reklamı yasağıyla ilgili sorulara iklim zirvesi için gittiği New York'tan yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İlan panolarına mayo reklamı asılması konusunda bir kısıtlama yok" dedi, "Bilbordları kiralayan firmaya mayo firmalarından başvuru yapılmamış." Topbaş'ın 'Yasak yok' açıklaması üzerine gizli bir sansüre tabii tutulduklarını söyleyen mayo firmaları 'derhal' bu yaz açıkhava reklâmları vermek için derhal harekete geçti.
Belediye Meclisi'nin 2000 yılında aldığı karar nedeniyle açık hava reklamı yapamadıklarını söyleyen firmalar yasağın belediyeye ait reklam panolarını kiralayan şirket eliyle yürütüldüğünü, ortada resmi yasak olmasa bile başvurulara ancak 'sezon sonunda' yanıt alabildiklerini söylüyordu.
'Olmayan' yasağın kalkacağı müjdesi sektörü hareketlendirdi. Zeki Triko Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Başeskioğlu "Başkanın açıklamasına güveniyoruz" dedi, "Bu yaz mayo reklamı için başvuracağız. Rezervasyon 1.5-2 ay önceden yapılıyor. İyi yer bulursak bilbordlarda yer alacağız." Zeki Triko, altı yıldır açıkhava reklamı yapamamaktan yakınıyordu.
Osmanbey ve Şişli'deki binalarına reklam asmalarının engellediğini belirten Nelson yetkilileri de izin için tekrar başvuracak. Sunset'se Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü'nün 'Türk toplumunun genel ahlak yapısına uygun bulmayıp geri çevirdiği' görsel malzemeyle yeniden başvurma kararı aldı. Ayyıldız bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamadıklarını ve bu yönde bir başvuruda bulunmayacaklarını açıkladı.
Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık, açık hava mecrası yöneticilerinin de mayo reklamlarını maddi zarara uğradıkları gerekçesiyle almak istemediklerini söyledi.
Uyanık, 'ahlaka ve Türk geleneklerine uygun olmayan görüntüler' ifadesinin çok esnek bir tanımlama olduğunu dile getirerek, "Bu, belediyeleri olduğu kadar toplumu da ilgilendiren dar görüşlülük. Böyle bir mayo afişi asıldığı zaman durak reklam panoları kırılıyorsa, o zaman da insanlar bunu kullandırmıyor" dedi.