Belediyenin taşeronlarında üç işçi daha öldü, aileler isyanda

Belediyelerin, hizmetlerini devrettiği 'taşeron' firmalarda yaşanan iş kazaları bu kez Adana'da üç işçinin canını aldı. Adana Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı katı atık arıtma tesisinde taşeron işçi olarak çalışan Tamer Timur...

ADANA - Belediyelerin, hizmetlerini devrettiği 'taşeron' firmalarda yaşanan iş kazaları bu kez Adana'da üç işçinin canını aldı. Adana Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı katı atık arıtma tesisinde taşeron işçi olarak çalışan Tamer Timur, çamur pompa istasyonundaki arızayı gidermek için gaz maskesi olmaksızın beş metrelik kuyuya girince fenalaştı. Toygun'u kurtarmak için dört arkadaşı da kuyuya girince facia kaçınılmaz oldu. İşçi Toygun, Selahattin Göğebakan ve Faruk Yetişir öldü, iki işçi yaralandı. Aileler taşeron firmayı suçlarken, ısrarla aramamıza karşın belediye ve taşeron şirketin yetkilileri üç canın kaybedildiği olayla ilgili sessiz kaldı.
Akdeniz Mahallesi'ndeki tesisinde önceki gün çamur pompa istasyonunda arıza çıktı. Tesisi kuran ve sözleşme gereği bir yıl işletmesi gereken Va Tech Wanbay-Yüksel İnşaat-Yener İnşaat'tan oluşan konsorsiyumda taşeron olarak çalışan 27 yaşındaki makine ustası Tamer Toygun ile 35 yaşındaki makine şefi Selahattin Göğebakan'la arızanın bulunduğu bölüme gitti. Toygun, iddiaya göre, "Bir şey olmaz" diyerek maske takmaksızın ve metan gazı ölçümünü yapmadan beş metrelik kuyuya indi. Toygun, metan gazından zehirlenince çamura düştü.
Tesis yetkilisi tutuklandı
Göğebakan, Toygun'u kurtarmak için aşağı inince gazdan etkilendi. Bunu fark eden makine ustaları Faruk Yetişir, Rıza Göçmen ve Kemal Bağatan da maskesiz olarak kuyuya girdi. Böylece beş kişi gazdan zehirlendi. Göğebakan, Yetişir ve Toygun müdahalelere karşın kurtarılamadı. Göçmen ve Bağırtan'ın durumunun iyi olduğu belirtildi. Üç işçinin cenazeleri, toprağa verildi. Firma bir açıklama yapmazken, tesis yetkilisi Hami O. 'ölüme sebebiyet vermek' suçundan tutuklandı.
Yetişir'in bir yıl önce yanında çalıştığını kaydeden fırın ustası olan amcası Yaşar Yetişir, yeğeninin fırıncı olarak şirkete başlamasına rağmen onarım için çukura indirilmesine tepki gösterdi. Ölümden taşeronun sorumlu olduğunu ileri süren amca Yetişir, "Benim yeğenim fırıncıydı. Onu makine dairesine vermişler. Bu işi bilmeyen adamın çukurda ne işi var?" dedi.Yetişir'in kardeşi Murat Yetişir ağabeyinin tedbirsizce çukura indirildiğini söyledi.Bu arada, müzisyen Murat Göğebakan'ın amcasının oğlu Göğebakan'ın üç aylık evliydi. Yetişir'in iki, Toygun'un da bir çocuğu vardı.
Kazalar ve can kayıpları eksik olmuyor
Taşeron şirketlerde meydene gelen iş kazaları Adana ile sınırlı değil. Bazıları şöyle:

  • Sarayburnu-Salacak geçiş hattında çalışan topograf Gülseren Yurttaş'ın, 27 Eylül'de üzerine 5 tonluk boru düşünce bacağı koptu. 34 yaşındaki Yurttaş, kaldırıldığı hastanede öldü.
  • İstanbul Büyükçekmece'de Emrah Akın, Sadık Begiç ve Hakan Yılmaz, 11 Eylül'de temizlik için İSKİ'ye ait kolektörde akıntıya kapılarak öldü. Olayla ilgili dört kişi tutuklandı.
  • İstanbul Bahçelievler'de Tavukçu Deresi'nin ıslah çalışmasının yapıldığı yerde beş yaşındaki Dilara Dumru, 28 Şubat'ta üzerine karton konulan rögardan kanalizasyona düşüp boğuldu. Taşeron Güntek Mühendislik, faaliyetini durdurdu.
  • Geçen yıl 12, bu yıl 13 gün içinde beş işçinin yaşamını yitirdiği Tuzla tersaneleri, taşeron uygulamasının en yoğun görüldüğü yerlerden.