Belediyeye 'rant' suçlaması

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Ülkü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, dar gelirli kişileri konut sahibi yapmak amacıyla...

İSTANBUL - Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Ülkü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, dar gelirli kişileri konut sahibi yapmak amacıyla Arsa Ofisi'nden satın aldığı İkitelli'deki 1520 dönümlük araziyi, 'Üçüncü kişilere satış yapılamaz' şerhine rağmen 38 trilyon liraya satışa çıkardığını açıkladı.
Ülkü, Milli Savunma Bakanlığı'na tahsisli olan ve kamu yararı gözetilerek önce Arsa Ofisi'ne, sonra da Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen bu arazinin iki yıl vadeli ve aylık yüzde 1 faizle satışının yapıldığını söyledi.
Abdüllatif Şener'in Maliye Bakanlığı, Recep Tayyip Erdoğan'ın da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, Arsa Ofisi yetkililerinin imar planı çalışmaları tamamlandıktan sonra devir önerilerine rağmen, metrekare birim fiyatı yaklaşık 5 dolar ve düşük faizle plansız bir biçimde arazinin devrinin yapıldığını belirten oda başkanı Hüseyin Ülkü şunları söyledi:
"38 trilyon liraya KİPTAŞ tarafından satın alınacağı belirtilen bu arazinin satışı yasalara aykırıdır. 14 Ağustos Salı günü (yarın) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümeni'nde yapılacak olan yasalara aykırı bu ihalenin, mutlaka iptal edilmesi gerekmektedir."