Belediyeyi boşalttılar

Erdemli'nin Ayaş beldesinde, zimmetine para geçirdikleri iddiasıyla belediye başkanı, meclis üyeleri ve memurlar hakkında tutuklama kararı çıkınca belediyede işler durdu. Zanlılar kayboldu.
Haber: ALİ ŞEN / Arşivi
OKTAY İNCE / Arşivi

İÇEL - Erdemli'nin Ayaş beldesinde, zimmetine para geçirdikleri iddiasıyla belediye başkanı, meclis üyeleri ve memurlar hakkında tutuklama kararı çıkınca belediyede işler durdu. Zanlılar kayboldu.
Mersin 1'nci Sulh Ceza Mahkemesi, Ayaş Belediye Başkanı DYP'li Mustafa Koç, DYP'li meclis üyeleri Durhasan Akça, Mehmet Toklu, Şaban Dölek, Hasan Şahin, Durmuş Gürkan, yazıişleri müdürü Ali Coşkun, fen işleri müdürü Hülya Tarıkahya, muhasebe müdürü Müslüme Kale Sahillioğlu ve eski fen işleri müdürü Mustafa Aslan hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. Dosya da ağır ceza mahkemesine gönderildi.
Vatandaş öfkeli
Tutuklama kararını duyan başkan Koç, görevini ANAP'lı meclis üyesi Ali Akça'ya devrederek ortadan kayboldu. Koç'tan sonra diğer zanlılar da kayıplara karıştı.
Zanlıların kaçmasıyla belediyede hizmet durdu. Dokuz üyeli belediye meclisi çoğunluk sağlanamadığı için toplanamadı, belediyede işlerin askıya alınması vatandaşı çileden çıkardı. ANAP'lı meclis üyeleri Bayram Kurt, Arif Kabar ve Duran Dölek'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişi, Ankara'ya giderek konuyu İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'e iletti. Kurt, "Belgeleri önüne serip, gerekli işlemi yapmasını istedik. Müfettiş raporunda bile başkanın derhal görevden alınması isteniyor. Bakan bize, 'Siz Mersin'e gitmeden onu görevden alırım' dedi. Ancak bugüne kadar bir türlü görevinden alınmadı. Vatandaş cezalandırılıyor. Başkan yok, meclis toplanamadığı için karar çıkmıyor. Bu durum nedeniyle belediye açık, ancak hiçbir işlem yapılamıyor" dedi. Her yerde aranan zanlılar, belediyeye ait denize sıfır arsaları yüksek fiyatla ihale yoluyla sattıkları halde, kayıtlarda çok düşük bedel göstererek yaklaşık 100 milyar lirayı zimmetlerine geçirmekle suçlanıyor. Sanıklar hakkında 10 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası isteniyor.